Ana SayfaEkolojiDersim yanıyor, yetkililer izliyor, yurttaşlar isyan ediyor: “Bu bir devlet projesi”

Dersim yanıyor, yetkililer izliyor, yurttaşlar isyan ediyor: “Bu bir devlet projesi”

HABER MERKEZİ –Hozat ilçesinde süren yangın Dersim’in dört bir tarafına yayılıyor. Gönüllü ekipler müdahale etse de bu yetersiz.  İlçe belediyeleri ve valiliğin yangınların söndürülmesi için gerekli çalışmaları yürütmediği, yangınların bilinçli olarak çıkartıldığı savunuluyor. Devam eden orman yangınını söndürebilmek için canları pahasına yasaklı bölgeye giden gönüllüler ise “Dersim geleceğimizdir” diyor.

Dersim merkez ile Hozat ilçe arasında olan Geyiksuyu bölgesinde günlerdir süren yangın büyüyerek devam ediyor.

Dersim merkez ve ilçelerine kadar sıçrayan yangın geniş bir alanı kapsıyor.

Yangının, dün gece yapılan bombardımanla bazı köylerin kırsal bölgelerine kadar yayıldığı belirtiliyor.

Yaylacılar ve bölgedeki ekolojistler, helikopterlerin bombalaması sonucu yangının çıktığını söylüyor.

Kentteki yurttaşların oluşturduğu gönüllü yangın söndürme ekipleri çıkan yangınların büyüklüğü karşısında yetersiz kalıyor. İlçe belediyeleri ve valilik ise yangınların söndürülmesi için gerekli çalışmalar yürütmüyor.

“Bu bir devlet projesi”

Dersim’de 1990’lı yıllarda köylerin yakıldığı dönemden bu yana orman yangınlarının yaşandığını belirten Dersim Araştırmalar Merkezi (DAM) Yönetim Kurulu Üyesi Selman Yeşilgöz, “Bu bir devlet projesidir. Halkı yerinden yurdundan etmek, bölgeyi insansızlaştırmak için uygulanan bir politikadır” diyor.

Tunceli Valiliği’nin bölgeden orman yangını olmadığı yönündeki açıklamasına da tepki gösteren Yeşilgöz, yapılan açıklamayla insanlarla adeta dalga geçildiği görüşünde.

Yeşilgöz, ormanların yakılmasının aynı zamanda doğal ortam, ekolojik sistem, bitki türleri ve yaban hayvanların yok edilmesi olduğunu da hatırlatıyor.

Ormanların bilinçli bir şekilde yakıldığını savunan ekolojist Nadir Bulut da yangınlardan birçok bitki türü ve yaban hayvanın etkilendiğini söylüyor. Bulut, “En az 200 yerde lokal bir şekilde yangın sürüyor” bilgisini de paylaşıyor.

HDP’li vekil Meclis’e taşıdı

Dersim’de süren orman yangınlarını Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye soran Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Alican Önlü, yangınların ‘çıkmadığını’ aksine ‘çıkartıldığını’ savunmuştu.

Önlü de yangınlarla asıl amaçlanan şeyin bölgenin 1990’lardaki gibi ‘tekrar insansızlaştırılması’ olduğunu iddia ederek, bakana, “Yangınlara bilinçli bir biçimde müdahale edilmediği doğru mudur?” diye sormuştu.