Ana SayfaEkonomiÖzel sektörün kısa vadeli borcunda artış

Özel sektörün kısa vadeli borcunda artış

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası, özel sektörün kısa vadeli kredi borcunda artış yaşandığını açıkladı.

Merkez Bankası özel sektörün dış borç rakamlarını açıkladı.

Haziran sonu itibarıyla, 2017 yıl sonuna göre özel sektörün uzun vadeli kredi borcunun 36 milyon dolar azalarak 221,7 milyar ABD dolara gerilediği bildirildi.

Kısa vadeli kredi borcunda (ticari krediler hariç) ise artış yaşandı.

Verilere göre, kısa vadeli kredi borcu 486 milyon dolar artarak 19,1 milyar dolara yükseldi.

Banka’dan yapılan açıklamada, borçlara ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 221,7 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,7’sinin ABD doları, yüzde 34,4’ünün euro, yüzde 4,3’ünün Türk lirası ve yüzde 1,6’sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 19,1 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 44,4’ünün ABD doları, yüzde 34’ünün euro ve yüzde 21,5’inin Türk lirası ve yüzde 0,1’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Haziran sonu itibarıyla, 221,7 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 50,1’ini finansal kuruluşların, yüzde 49,9’unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 19,1 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 79’unu finansal kuruluşların, yüzde 21’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 69,6 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.”