Ana SayfaGüncelSinemanın ilk dönemine yolculuk: ‘5. Sessiz Sinema Günleri’

Sinemanın ilk dönemine yolculuk: ‘5. Sessiz Sinema Günleri’

HABER MERKEZİ – 5. Sessiz Sinema Günleri’ne geri sayım başladı. 5 – 9 Aralık tarihleri arasında beş mekâna yayılacak etkinlikte Asta Nielsen’ın, sessiz sinema klasiklerinden Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın filmleri de programda yer alıyor.

Bu sene beşinci kez gerçekleşecek Sessiz Sinema Günleri, izleyicisini teknoloji temasıyla sinemanın ilk dönemine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Festival, teknolojik bir yenilik olarak sinemanın doğuşu, günümüzün restorasyon, korumacılık ve dijitalleşme gibi konularını ele alıyor.

5 – 9 Aralık tarihleri arasında beş mekâna yayılacak etkinlikte restorasyonlu halleriyle gösterilen filmlere canlı müzik eşlik ediyor.

Programda neler var?

Bu sene festivalin divaları arasında Asta Nielsen’ın filmleri yer alıyor.

Sessiz sinema klasiklerinden Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın filmleri de programın vazgeçilmezlerinden.

Festivalin ilk yılından itibaren sergilenen Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler bu sene de izleyici ile buluşacak filmler arasında.

Sherlock Holmes’un 1929 Alman uyarlaması Hund der Baskervilles (Baskervillerin Köpeği), Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’ın 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) ve Sovyet sinemasından Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı  / Fragment of an Empire) programda öne çıkan yapımlardan.

Birçok ülkenin film arşivlerinden yararlanarak hazırlanmış 5. Sessiz Sinema Günleri programının biletleri Kasım’da erişilebilir olacak.


Kaynak: Bantmag