Ana SayfaGüncelSiyah Amerika’nın ve feminist mücadelenin ikonik sesi Aretha Franklin’in ardından

Siyah Amerika’nın ve feminist mücadelenin ikonik sesi Aretha Franklin’in ardından

HABER MERKEZİ – Hafızalara Siyah Amerika’nın ve feminist mücadelenin ikonik sesi olarak kazınan “soul müziğin kraliçesi” Aretha Franklin, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı. Müzik tarihinin en önemli isimlerinden Aretha Franklin’in kısa bir portresini sunuyoruz.

Soul müziğin ve Amerikan popunun efsanevi ismi Aretha Franklin, 2010’dan beri mücadele ettiği pankreas kanseri nedeniyle 76 yaşında hayata veda etti.

Aretha Franklin, hafızalara Siyah Amerika’nın ve feminist mücadelenin ikonik sesi olarak kazındı.

25 Mart 1942’de Memphis, Tennessee’de dünyaya geldi.

“Milyon dolarlık sesiyle” anılan babası gezgin bir vaizdi. Çok başarılı bir piyanist ve şarkıcı olan annesini ise 10 yaşına gelmeden kaybetti. Ardından o ve kardeşlerini anneannesi ve Amerikan gospel sanatçısı Mahalia Jackson yetiştirdi.

Bu dönemde kulaktan piyano çalmayı öğrendi Aretha Franklin. O, tamamıyla kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı.

Otis Redding’in “Respect” parçasına 1967 yılında getirdiği yorumla en büyük hitlerinden birine imza attı. Parça, sivil haklar hareketi ve feminist mücadelenin adeta marşı haline geldi.

Aretha Franklin, Whitney Houston’ın vaftiz annesiydi. Whitney Houston’ın annesi Cissy Houston, Franklin’in ardından şu sözleri söyledi:

“Kalbim kırık olsa da ruhum Tanrı’nın yardımıyla Aretha’nın yaşamını görebilmiş olmaktan ötürü çok sevinçli. Tanrı seni korusun Re. Seni daima çok seveceğim.”

Franklin, 1987’de Rock & Roll Hall of Fame’e kabul edilen ilk kadın sanatçıydı.

Tam 18 Grammy ödülünün sahibi olan Aretha Franklin, dünya çapında 75 milyondan fazla albüm satışıyla tüm zamanların en başarılı sanatçılarından biri kabul ediliyor.


Aretha Franklin’in bu portresi bantmag’den derlendi.