Ana SayfaGüncelTGS: Yeni kapanmalar kapıda, kağıtta vergi sıfırlansın

TGS: Yeni kapanmalar kapıda, kağıtta vergi sıfırlansın

HABER MERKEZİ – Kâğıt fiyatlarının dolara bağlı olarak üç kat artmasının ‘basına büyük darbe vurduğunu’ belirten TGS, hükümete çağrı yaparak kâğıt krizine acil bir çözüm bulunmasını aksi halde yeni kapanmalar yaşanacağını söyledi. Sendika, “Kısa vadede kâğıtta vergiler sıfırlanmalıdır” talebini dile getirdi.

Kâğıt fiyatlarının dolara bağlı olarak artması nedeniyle yazılı basın zor durumda.

Türkiye’deki yayıncılar kur krizi nedeniyle ayakta kalma savaşı veriyor. Öyle ki bazı gazete ve yayınevleri artan kağıt maliyeti nedeniyle baskı yapamaz halde.

“Basına büyük darbe”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye’de medyanın tarihinin en zor zamanını yaşadığına dikkat çekerek, “Medyadaki tekelleşme, işsizlik ve siyasi otoritenin medyanın tamamını yönetme isteği gibi sorunların yanına şimdi de dolardaki artış eklendi. Kâğıt fiyatlarının dolara bağlı olarak üç kat artması basına büyük darbe vurdu” dedi.

Bu sürecin, gazete kâğıdı teminini sağlayan SEKA’nın özelleştirilmesiyle başladığını belirten Sendika, kâğıt sektöründe dışa bağımlı hale gelindiğine vurgu yaparak, “Son bir yılda fiyatlar üç kat arttırıldı. Gazeteler kâğıt temininde sıkıntılar yaşadı. Dolardaki artışla birlikte de bugünkü tabloyu yaşıyoruz. Gazeteler adeta yaşam mücadelesi veriyor” diye belirtti.

Sendika kağıt fiyatlarındaki artıştan etkilenen yayınların durumu şöyle özetlendi:

  • Habertürk gazetesi dijitalleşme ve maliyeti gerekçe göstererek yazılı yayın hayatına son verdi.
  • Aydınlık gazetesi kâğıt sıkıntısı nedeniyle yayınına 3 gün ara verdi.
  • Sözcü gazetesi bir ekini kapattı.
  • Yayına devam etmek isteyen gazeteler fiyat artışı yapmak zorunda kaldı. Dünya gazetesi geçen ay fiyatını 3.75 TL’den 4.25’e çıkardı. Geçen günlerde de Sözcü gazetesi fiyatını 1.25 TL’ye, Cumhuriyet gazetesi de 2.5 TL’ye yükseltme kararı aldı. Posta ve Birgün gazeteleri de 2018’e zamlı girdi.

Bu sıkıntının sadece gazetelerle sınırlı olmadığına dikkat çeken Sendika, “Kağıt krizi kitap ve dergileri de vurdu. Yayıncılar da ayakta kalma savaşı veriyor” dedi:

Aktüel Arkeoloji Dergisi basımını ileri bir tarihe erteledi. Leman Dergisi sıkıntı yaşadıklarını duyurdu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı kitaplarını basamadığı için okurlarından destek istedi.

“Halkın haber alma hakkı kâğıt sorunuyla engellenemez”

Gazetelerin kamu görevi yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, “Halkın haber alma hakkı kâğıt sorunuyla engellenemez. Hükümetin basın özgürlüğünü sağlaması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Hükümet bu duruma sessiz kalamaz” denildi.

Kâğıt krizine acil bir çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Sendika, “Aksi halde yeni kapanmalar kapıdadır” uyarısında bulundu.

Talep ve öneriler

Gazetelerin bağımsız biçimde yayın yapabilmesi için kâğıt sübvansiyonunun ‘hayati önemde’ olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu öneriler sıralandı:

  • SEKA gibi köklü bir kurumumuzun özelleştirilmesiyle başlayan süreç durdurulmalı ve Türkiye yeniden kağıdını kendisi üretir hale gelmelidir.
  • Kısa vadede kâğıtta vergiler sıfırlanmalıdır.
  • Basın İlan Kurumu ilan tarifelerine zam yapılmalıdır.
  • Yazılı basına düşük faizle kredi ve teşvik paketleri hazırlamak da hızla gündeme alınmalıdır.

Gazete Karınca
Previous post
Aliağa'da termik santrale karşı yaşam için mücadele çağrısı: 'Doğa kirletiliyor, antik kent tehdit altında'
Next post
Kayseri'de çocuğunu cinsel istismara maruz bırakan erkek tutuklandı