Ana SayfaDünyaTürkiye heyetinin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan ile yaptığı görüşme sona erdi

Türkiye heyetinin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan ile yaptığı görüşme sona erdi

HABER MERKEZİ – Türkiye ile ABD arasındaki krizin çözümüne yönelik ABD’ye giden Türkiye heyetinin, Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşme sona erdi.

Washington’a giden Türkiye heyetinin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile yaptığı görüşme sona erdi.

9 kişilik Türkiye heyeti ile Sullivan’ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyeti arasındaki görüşmenin yaklaşık 50 dakika sürdüğü belirtildi.

Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye heyetinin diğer temaslarına devam edeceği kaydedildi.

Heyetin başkanlığını dün atanan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal yapıyor. Heyette Hazine ve Maliye, Adalet, ve Dışişleri bakanlıklarından üçer isim olduğu belirtilmişti.,

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump,  2 yıla yakın tutukluluğunun ardından 25 Temmuz’da ev hapsine alınan Andrew Craig Brunson’un durumuyla ilgili için Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

ABD yönetimi, Brunson’un durumuyla ilgili sorumlu rol üstlendiği belirtilen Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yaptırım uygulamıştı.

ABD’nin bu açıklamasının ardından Türk Lirası, dolar karşısında hızla değer kaybetmeye başlayıp 5.42 seviyesini görerek rekor kırmıştı.

Bu gelişmelerin ardından diplomatik görüşmeler devam ederken Türkiye basınında ‘ABD ile bir ön mutabakat sağlandığı’ iddiasına yer verilmişti. En son olarak ABD tarafından “Bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson buraya evine dönmüş olurdu” açıklaması gelmişti.