Ana SayfaEkonomi‘Yaptırımlar kabul edilemez’ diyen Çavuşoğlu: Türkiye yatırım yapmaya en uygun ülkelerden biri

‘Yaptırımlar kabul edilemez’ diyen Çavuşoğlu: Türkiye yatırım yapmaya en uygun ülkelerden biri

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye yönelik uyguladığı yaptırımların kabul edilemez olduğunu söyledi ve Türkiye’nin dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerden biri olduğunu savundu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da “Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı’nın resmi açılışında konuştu.

ABD ile Türkiye arasındaki kriz ile hızlanan TL’deki değer kaybına ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir” dedi.

Dış yatırımları artırmak için çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Etrafımızda yaşanan istikrarsızlıklara rağmen Türkiye sağlam duruşuyla hedeflerine ilerliyor. Madem çevremiz kırılgan, sorunlar yumağı olan dünyada yeniliklere açık dış politika kaçınılmaz. Buna girişimci ve insani dış politika diyoruz. Bu felsefe sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği üzere insanımızın girişimci ruhu ve insani halini yansıtan yerli ve milli bir politikadır” diye konuştu.

Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye yönelik uyguladığı yaptırımlara ilişkin ise ”Yaptırımları kabul etmemiz mümkün değil” ifadesini kullandı.

Kalın: Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

“Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer kurumlarımız, finansal istikrar için gerekli adımları atıyorlar” diye Kalın, “Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır” dedi ve ekledi: “Kimse spekülatif haber ve hareketlere itibar etmesin. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.”