Ana SayfaGüncelYüksekova saldırısına ilişkin PKK’den açıklama

Yüksekova saldırısına ilişkin PKK’den açıklama

HABER MERKEZİ – Yüksekova’da astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan’ın hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklama yapan PKK, ‘saldırının kendi mensupları tarafından gerçekleştirildiğinin doğrulanamadığını’ savundu.

PKK, Yüksekova’da astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan’ın hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Söz konusu bölgede sürekli çatışmaların yaşandığının belirtildiği açıklamada, ‘saldırının kendi mensupları tarafından gerçekleştirildiğinin doğrulanamadığı’ savunuldu.

Açıklamada, “Kadın ve çocuğun öldüğü olayda bu insanlar gerillamızın hedefi olmamış, eğer böyle bir şey yaşanmışsa da kesinlikle yanlışlık sonucu yaşanmış bir durumdur” denildi.

Öte yandan Türkiye medyasının toplum üzerinden algı yaratma çabasında olduğu savunulurken, medya “psikolojik savaş” ile suçlandı.

Ne olmuştu?

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, astsubay eşini ziyarete gittiği üs bölgesinden evine dönen Nurcan Karakaya’nın kullandığı otomobilin geçişi sırasında, önceden yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak etmişti.

Patlamada 25 yaşındaki Nurcan Karakaya yaşamını yitirmiş, 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya ise ağır yaralanmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Yaşamını yitiren anne ve bebeği, Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenin ardından Sivas’ta toprağa verilmişti.

Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada idamı bir kez daha gündeme getirmiş, “Parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak gibi bir durum yoktur” sözlerini yinelemişti.

İçişleri Bakanı Soylu da saldırıya ilişkin yaptığı konuşmada HDP ve CHP’yi hedef almıştı.

“‘Allah bu PKK’nın da ona destek verenlerin de belasını versin’ diyecekler mi?” diyen Soylu, ABD ve Batı ülkelerine de suçlamalarda bulunarak, “Artık hiçbirisi ne bizim operasyonlarımıza laf söyleyebilir, ne mahkemelerimize yargılamalarımıza laf söyleyebilir” ifadelerini kullanmıştı.