Ana SayfaDünyaAlmanya’daki kiliselerde 670 din görevlisi binlerce çocuğu istismara maruz bıraktı

Almanya’daki kiliselerde 670 din görevlisi binlerce çocuğu istismara maruz bıraktı

HABER MERKEZİ – Almanya Katolik Kilisesi’ne bağlı 670 din görevlisi erkeğin, 1946 ile 2014 yılları arasında 3 bin 677 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı.

Almanya Piskoposlar Konseyi, Katolik Kilisesi bünyesinde gerçekleşen cinsel istismar vakalarına ilişkin bir rapor hazırladı.

Rapora göre 1946 ile 2014 yılları arasında Katolik Kilisesi mensubu bin 670 din görevlisi erkek, 3 bin 677 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Almanya Katolikler Merkez Konseyi Başkanı Thomas Sternberg, kilise mensubu din görevlilerinin davranışının “kesinlikle affedilemez” olduğunu söyleyerek, olanları Almanya’nın “yakın tarihindeki karanlık bir gölge” olarak nitelendirdi.

Hannover Protestan Kilisesi Piskoposu Ralf Meister ise istismarın önlenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Protestan ve Katolik kiliselerinin, kiliselerde istismarı kolaylaştıran sistematik nedenler olup olmadığını incelemeleri gerek.”

‘Artık örtbas edilmemeli’

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hür Demokrat Parti’den (FPD) siyasetçiler de istismar vakalarının aydınlatılmasını istedi.

SPD meclis grubu Kilise ve Dini Cemaatler Sorumlusu Lars Castelluccii sadece öfkelenmenin istismar vakalarına karşı bir çözüm olmadığını, bunu engellemek için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

FPD meclis grubunun Kilise Sorumlusu Stefan Ruppert de istismar vakalarının “artık örtbas edilmemesi” gerektiğini vurguladı.

Spiegel ve Zeit gazetelerinde yer alan haberlere göre raporda, istismara maruz kalanların yüzde 62,8’inin erkek, yüzde 34,9’unun kız çocuğu, yüzde 2,3’ünün ise cinsiyetinin belli olmadığı kaydedildi.

Dosyalara yansımayan vakalar da olabilir

İstismara maruz kalanların yarısından fazlasının saldırı sırasında en fazla 13 yaşında olduğu belirtildi.

Raporun hazırlanması için Almanya’da bulunan 27 piskoposluğa ait 38 binden fazla dosyanın incelendiği ifade edildi.

Raporu hazırlayan uzmanlar, dosyalara yansımayan vakaların da olabileceğine dikkat çekti.

Soruşturma var, yaptırım yok

Psikiyatri, gerontoloji ve kriminoloji alanında çalışan uzmanlar tarafından incelenen dosyalara göre 566 din görevlisi hakkında istismarda bulundukları gerekçesiyle kilise bünyesinde soruşturma yürütüldüğü ancak bunların dörtte birinde din görevlisine yönelik herhangi bir yaptırımda bulunulmadığı belirtildi.

Çok az vakada görevden veya kiliseden uzaklaştırmanın tespit edildiği kaydedildi.

Rapora göre, istismarda bulunan din görevlilerinin sıklıkla başka kiliselere tayin edildiği belirlendi.