Ana SayfaGüncel‘Cumhur İttifakı’ yerelde anlaşamıyor

‘Cumhur İttifakı’ yerelde anlaşamıyor

HABER MERKEZİ – AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ile yerel seçimde ittifak konusu gündemdeyken her il ve ilçeden aday çıkaracaklarını açıkladı, MHP ise bunun üzerine ‘ittifak görüşmelerinin sağlıklı zeminde yürümeyeceğinin anlaşıldığını’ bildirdi.

Daha önce yerel seçimlerde MHP ile ittifak yapılmasına yönelik olumlu mesajlar veren AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha ‘görüşmeye açığız’ dedi ancak temkinli tutumunu da sürdürdü. Parti içindeyse ittifaka ilişkin duyulan ‘rahatsızlık’ dillendirildi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre partisinin önceki gün yapılan MKYK toplantısında konuya dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, ‘Cumhur İttifakı’nın önemine dikkat çekerek, yerelde ittifaka dair şunları kaydetti:

“Devlet Bey ile görüşeceğim, oradan bir yol haritası, somut durum çıkar. Şu an bir görüşme yok. Aday çıkarmamız gibi bir durum söz konusu olmaz. 81 il ve tüm ilçelerde adaylarımız olacak. Bizim iddialı olmamız ayrı, ittifak ayrı bir konu. İttifak ruhunun arkasındayız. Herkes Mart 2019’da yapılacak seçimlere yönelik çalışmalarını olduğu gibi sürdürsün.”

“Bahçeli emrivaki yapıyor”

Erdoğan’ın bu temkinli açıklamasının yanı sıra parti içinde bazı MKYK üyeleri de Bahçeli’nin tutumunu eleştirdi.

AKP’liler, Bahçeli’nin bir yandan ısrarla ittifakı gündeme getirdiğini bir yandan da bazı yerlerde adaylarını ittifak görüşmelerini bile beklemeden açıkladığını anımsatarak, “Bu ne anlama geliyor. Bahçeli, daha hangi ilde nasıl bir ittifak yapılacağı belli olmadan aday açıklayarak emrivaki yapıyor” görüşünü dile getirdi.

MHP: İttifak görüşmeleri sağlıklı yürümeyecek

Bu tartışmalar sürerken bir açıklama da MHP’den geldi. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ‘ittifak görüşmelerinin sağlıklı zeminde yürümeyeceğinin anlaşıldığını’ bildirdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in, af konusunda ‘MHP ile aynı yerde durmadığımız ortadadır’ sözleri ile yerel seçimlerdeki muhtemel ittifak konusunda ‘AK Parti her yerde seçimlere girecektir. Her ilçede aday çıkaracak şekilde partimiz çalışmalarını yürütüyor. AK Parti’nin bir yerde seçime girmemesi söz konusu değil’ açıklamasını hatırlatan MHP’li Yalçın, şunları söyledi:

“Sayın Çelik’in beyanlarına bakıldığında; Sayın Genel Başkanımızın Cumhur İttifakı çerçevesinde yerel seçimlerle ilgili ortaya koymak istediği stratejinin algılanmadığı, doğru anlaşılmadığı ortaya çıkmaktadır.”

Yalçın, Bahçeli’nin İstanbul’da büyükşehir belediyesi için aday çıkarmayacaklarını açıklamasının zafiyet olarak anlaşılmasının yanlış olduğunu da belirterek “AK Parti Sözcüsü Sayın Çelik’in, mesele enine boyuna taraflarca teati edilmeden, masaya yatırılmadan çıkış yapması hangi akla hizmet etmektedir?” diye sordu.

MHP’li yönetici “Sayın Ömer Çelik’in açıklamalarını dikkate alacak olursak yerel seçimlerle ilgili ittifak görüşmelerinin sağlıklı zeminde ilerlemeyeceği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli tedirgin

MHP lideri Bahçeli, daha önce yaptığı bir açıklamada, “İstanbul, Ankara ve İzmir’in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açabilir” diyerek yerelde ittifakın gerekliliğine vurgu yapmıştı.

Bahçeli ayrıca kayyum atanan DBP’li belediyelerdeki sistemin devamını arzuladığı mesajını da “Kayyum yönetimindeki belediyelerin de PKK’nın siyasi uzantılarında kalması uluslararası arenada sıkıntılı bir mesaj ve görüntü oluşturur” sözleriyle vermişti.

Previous post
Tutuklanan işçilerden mesaj var: Hak istemek suç değil
Next post
Seyyidhan Kömürcü'nün şiirleri Fransızcada