Ana SayfaEkonomi‘Herhalde artık bağlanacak bir şey kalmadı’

‘Herhalde artık bağlanacak bir şey kalmadı’

HABER MERKEZİ – Varlık Fonu’nun başkanlığına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi kendini atamasını değerlendiren HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, “Daha önce Spor Toto ve Milli Piyangoyu da bağlamıştı yani en son bunu da yaptı. Herhalde artık bağlanacak bir şey kalmadı” dedi.

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdürü’nün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Fon’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atandı.

Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da başkan vekili oldu.

“Çok vahim bir durum”

Yapılan atamayı Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Berivan Altan’a değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem görülmediğini söyledi.

Oluç, “Tek kişi dediğimiz yönetim bu aslında. Türkiye’nin mali açıdan en değerli olanların toparlandığı Varlık Fonu yönetimi kayınpeder ile damadın elinde. Üstelik ne Türkiye’nin tarihinde ne de Osmanlı tarihinde böyle bir örnek yoktur” dedi.

Söz konusu atamayı “Tek kişi yönetiminin en bariz göstergelerinden biri” olarak tanımlayan Oluç, şöyle devam etti:

“Bu hiçbir demokrasi anlayışıyla, demokrasi kültürüyle ya da ekonomi anlayışıyla bağdaştırılabilecek bir durum değildir. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomik, finansal krizlerin, yolsuzlukların, şirketlerin batırılmasının, peşkeş çekilmesinin zemini hazırlanmaktadır. Çok vahim bir durumdur.”

“Herhalde artık bağlanacak bir şey kalmadı”

Oluç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hazine ve Maliye’yi damadına bağladıktan sonra Varlık Fonu’nu da oraya bağlaması büyük bir skandal, söylenecek laf yok. Uluslararası finans kuruluşları ve ekonomi çevreleri dehşetle bu durumu izliyor. Kabul edilebilir, anlaşılabilir bir durum değil bu. Tek kişi yönetimi son olarak Varlık Fonu’nu da kendisine bağladı. Daha önce Spor Toto ve Milli Piyangoyu da bağlamıştı yani en son bunu da yaptı. Herhalde artık bağlanacak bir şey kalmadı.”

Varlık Fonu’na neler devredilmişti?

Olağanüstü Hal (OHAL) kararnameleri ve Başbakanlık kararlarıyla birer birer dev kamu kurumları ve şirketlerini bünyesine katan Türkiye Varlık Fonu’nun kurulduğu günün üzerinden iki yıl geçti.

Bu iki yıl içinde Hazine’ye ait bazı işletmeler veya bazı işletmelerdeki Hazine hisseleri, mülkiyeti Hazine’ye ait bazı malvarlıkları, taşınmaz mallar Varlık Fonu’na devredildi.

Fon’a devredilenler arasında Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT ve Borsa İstanbul’un Hazine’ye ait hisselerinin tamamı ile Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Halkbank hisselerinin bir bölümü bulunuyor.

Ayrıca TCDD İzmir Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmesi ile Kayseri Şeker Fabrikası hisseleri, Çaykur, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Milli Piyango ve Türkiye Jokey Kulübünün düzenlediği bahislerle ilgili lisanslar ve son olarak da Bodrum’dan Kuşadası’na, Antalya’dan İstanbul’a kadar çoğunluğu turizm bölgelerinde toplam 2.3 milyon metrekare Hazine arazisi de geçen yıl kurulan Varlık Fonu’na aktarılanlar arasında.

Buralardan gelen kârlar, mal varlıklarının kira gelirleri, ecrimisil (kira benzeri) gelirleri ve diğer gelirler Varlık Fonu gelirleri arasına giriyor.