Ana SayfaÇalışma Yaşamıİşten çıkarılan Cargill işçileri direnişlerinin 150. gününde İstanbul’a yürüyor

İşten çıkarılan Cargill işçileri direnişlerinin 150. gününde İstanbul’a yürüyor

HABER MERKEZİ – Bursa’daki Cargill fabrikasında Tek Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işlerinden çıkarılan ardından da eyleme başlayan işçiler, İstanbul’a yürüyüş başlattı.

Bursa’da kurulu Cargill fabrikasında çalışan Tek Gıda İş üyesi 14 işçi, şekere uygulanan kota gerekçe gösterilerek işten çıkarılmıştı.

İşten asıl çıkarılma sebeplerinin sendikaya üye olmaları olduğunu söyleyen işçilerin fabrika önünde başlattıkları eylem 150. gününde.

Daha önce iki kere İstanbul Ataşehir Palladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne gelerek Cargill yönetimine taleplerini ileten işçiler, herhangi bir geri dönüş olmadığı için bugün bir kez daha İstanbul’da bulunan genel müdürlük önüne yürüyüş başlattı.

İşçilerin yürüyüş programı

Evrensel’de yer alan habere göre 18 Eylül’de İstanbul’da açıklama yapmayı planlayan Cargill işçilerinin yürüyüş programı şu şekilde:

13 Eylül Perşembe

Saat 10:30’da fabrika önünden Orhangazi’ye yürüyüşe başlanılacak. Saat 14:00’da Orhangazi Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapılacak ve gece meydanda konaklanılacak.

14 Eylül Cuma

Saat 10:30’da yola çıkılacak. Yalova İDO iskelesinin önüne ulaşmak için yürünecek, gece burada konaklanılacak.

15 Eylül Cumartesi

Saat 10:30’da yola çıkılacak. Topçular İskelesi istikametine gidilecek. Yaklaşık 25 km yürünerek yol kenarında gece konaklaması gerçekleştirilecek

16 Eylül Pazar

Saat 10:30’da yola çıkılacak. Topçular üzerinden Eskihisar’a geçilip Gebze Kent Meydanı’na ulaşılacak. Gece burada geçirilecek.

17 Eylül Pazartesi

Sabah erken saatlerde yola çıkılacak, direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ve destek ziyareti gerçekleştirilecek. Buradan yürüyüş devam ederek Kartal Meydanı’na ulaşılıp gece burada geçirilecek.

18 Eylül Salı

Saat 14:00’da Cargill Genel Müdürlüğü önünde olunacak şekilde yürüyüşe geçilecek. Genel Müdürlük önünde Saat 14:00’te bir basın açıklaması gerçekleştirilip 21 Eylül Cuma gününe kadar burada konaklanılacak.

Previous post
Küçükarmutlu'da polis baskını: 'Evden silah sesleri yükseldi', bir kişi yaşamını yitirdi
Next post
Yeni yerlicilik mi yerli halkların özerklikleri mi?