Ana SayfaDünyaKadın adayların notları düşürülmüştü: Tokyo Tıp Fakültesi’ne ilk kez bir kadın başkan seçildi

Kadın adayların notları düşürülmüştü: Tokyo Tıp Fakültesi’ne ilk kez bir kadın başkan seçildi

HABER MERKEZİ – Japonya’daki Tokyo Tıp Üniversitesi yöneticilerinin okula girişlerini sınırlamak için kadın öğrencilerin sınav notlarını düşürdüklerini itiraf etmelerinin ardından okula ilk kez bir kadın başkan seçildi.

Japonya’nın en iyi tıp okullarından biri olarak gösterilen Tokyo Tıp Üniversitesi’nin (TMU) yöneticilerinin, kadın öğrencilerin sınav notlarını değiştirdikleri ortaya çıkmıştı.

Sputnik’in Kyodo ajansına dayandırdığı habere göre, Tokyo Tıp Üniversitesi Mütevelli Heyeti, geçen hafta Çarşamba günü yapılan seçimde geçerli oyların çoğunluğunu alan 56 yaşındaki Yukiko Hayashi’yi üniversitenin başkanı olarak resmen onayladı.

Yukiko Hayashi

Böylece Hayashi, üniversitenin şimdiye dek seçilen ilk kadın başkanı oldu.

Tıp üniversiteleri hakkında inceleme başlatıldı

Japonya Eğitim Bakanlığı, geçen ay kadın doktor adaylarının sınav sonuçlarının değiştirildiğinin kabul edilmesinin ardından diğer tıp fakültelerine giriş sınavlarıyla ilgili inceleme başlatıldı.

Bakanlık, 81 üniversiteye gönderilen soru listesiyle, son 6 yılda tıp fakültelerine giriş sınavlarında başarılı olan ve fakültelere kabul edilen tüm adayların cinsiyetleri ve yaşlarıyla ilgi bilgi vermelerini istedi.

Tokyo Tıp Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, iç soruşturmanın, giriş sınavlarında yıllarca kadın adayların dışarıda tutulması ve daha fazla erkeğin doktor olmasının önünün açılması için notların sistematik değiştirildiğini ortaya koyduğu bildirildi.

Ne olmuştu?

Okulun 2006 yılından bu yana kadın öğrencilerin giriş sınavında aldıkları notu düşük gösterdiğini kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

Okul yöneticileri arasında, kadın öğrencilerin “mezun olduktan sonra hamile kalıp çocuk yetiştirecekleri için” doktorluk yapmayacakları anlayışının hakim olduğu ve bu nedenle erkek öğrencilerin tercih edildiği belirtilmişti.

Okula bağışta bulunan 19 öğrencinin notlarının yükseltildiği de açıklanmıştı.

Üniversitenin yönetiminde bulunan Mamoru Suzuki ve üniversitenin eski yönetim kurulu başkanı Masahiko Usui, eğitim bakanlığından üst düzey bir bürokratın oğlunun kurallara uygun olmayan şekilde okula kabul edildiğine ilişkin iddialar üzerine Temmuz ayında istifa etmişti.