Ana SayfaGüncelMazaret bildirmesine rağmen: Yüksekdağ zorla SEGBİS’e çıkarıldı

Mazaret bildirmesine rağmen: Yüksekdağ zorla SEGBİS’e çıkarıldı

HABER MERKEZİ – HDP’nin tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, duruşmaya katılmayacağı yönünde mazeret bildirmesine rağmen zorla SEGBİS odasına getirildi. Olaya ilişkin açıklama yapan HDP, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 4 Kasım 2016 tarihinde “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağıladığı” iddiasıyla açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü.

Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Yüksekdağ’ın avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir hazır bulundu.

Yüksekdağ, duruşmaya katılmayacağı yönünde mahkemeye mazeret dilekçesi sunmasına rağmen zorla Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasına getirildi.

‘Cumhurbaşkanı talimatıyla hareket ediliyor’

Kendisine davanın iddianamesi gelmediği için savunma yapmayacağını, davanın usulüne dair bir şeyler söyleyeceğini belirten Yüksekdağ şunları söyledi:

“Mazeretimi sunmama rağmen benim mazeretim kabul edilmemiştir. Mahkeme tarafından zorla SEGBİS salonuna getirilmem usule uygun değildir. Her şeyden önce benim mazeretimin değerlendirilmesi ve kabul edilmesi gerekirdi. Hakkımda zorla getirilme işlemi uygulanarak, cezaevinde bulunan SEGBİS odasına zorla getirilme işleminin uygulanması, mahkemenin bana karşı kasıtlı bir tutumu olduğunu göstermektedir. Zaten bu tür dosyalarda Cumhurbaşkanı talimatıyla hareket edildiği bilinmektedir. En başta bizim cezamızın kesilmiş olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı’nın duygularının tatmin edilmesi amacıyla bu şekilde söylediğimiz, suç teşkil etmeyen sözlerden dolayı dava açılmıştır. Bunu herkes görmektedir. Mahkemede bize karşı saygılı bir tutum sergilememiştir. Mahkemenin bize karşı tarafsız davrandığını düşünmüyoruz. Ben bunları belirtmek istedim, başka da bir diyeceğim yoktur.”

Hakim bazı ifadeleri tutanağa geçmedi

Hakim, Yüksekdağ’ın, “Cumhurbaşkanı beyefendileri oturduğu saraydan bizlerin cezalandırılması için talimat veriyor. Mahkemeler ise bu sebeple tarafsız ve bağımsız davranmıyor. Biz siyasetçiyiz ve muhalifiz. Doğru bildiğimizi, kellemiz gitse de savunmaya ve söylemeye devam ederiz. Onun demesiyle mahkemeler cezaları veriyor. Biz bundan korkmayız” şeklinde sözlerini tutanağa geçmedi.

Yüksekdağ’ın avukatı Yalçındağ Baydemir ise müvekkili hakkındaki davanın politik kimliğinden dolayı açıldığını vurgulayarak, Anayasa’ya aykırı bir şekilde milletvekilliği düşürülen müvekkilinin gözaltında vermiş olduğu ifade nedeniyle davanın açıldığını söyledi.

Müvekkilinin yaptığı aynı savunma nedeniyle hakkında Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başka bir dava daha açıldığını hatırlatan Yalçındağ Baydemir, bu nedenle her iki iddianamenin aynı savunma metnine dayandığını kaydetti.

Yalçındağ Baydemir, her iki dosyanın da birlikte görülmesi için birleştirme kararı verilmesini talep etti.

Dava ertelendi

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan hakim, Yüksekdağ hakkında Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaların suç tarihlerinin, suçlamaların Yüksekdağ’ın verdiği ifade içeriğine dayandığını ifade etti.

Hakim, Yüksekdağ hakkında Diyarbakır’da görülen davanın, Ankara’daki davayla birleştirilmesi için Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nden muvafakat (uygun bulma) istenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

HDP: Suç duyurusunda bulunacağız

HDP, Figen Yüksekdağ’ın zorla SEGBİS odasına getirilmesine tepki gösterdi.

Parti tarafından yazılı açıklamada, “Figen Yüksekdağ’ın bugün Diyarbakır’da görülen duruşmada mazeret bildirmesine rağmen zorla SEGBİS’e çıkarılması en basit hukuk kurallarının dahi ayaklar altına alınmasıdır. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.