Ana SayfaDünyaRusya ‘Uçağımız Suriye tarafından vuruldu’ dedi, İsrail’i sorumlu tuttu

Rusya ‘Uçağımız Suriye tarafından vuruldu’ dedi, İsrail’i sorumlu tuttu

HABER MERKEZİ – Rusya’ya ait askeri uçağın Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğu belirtildi. Rusya’dan gelen açıklamada, radardan kaybolan uçağın Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtilirken, “İsrail askerlerinin sorumsuz davranışı yüzünden 15 Rus askeri öldü” denildi.

Rusya, Suriye’deki Hmeymim hava üssü yakınlarında içinde 15 askerin bulunduğu IL-20 tipi askeri uçakla temasın kesildiğini açıkladı.

Rusya basınında yer alan haberlere göre Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uçağın İsrail’in Suriye’ye yönelik hava saldırısı düzenlediği ve Fransa’ya ait bir fırkateynden de füze atıldığı sırada Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğu ifade edildi.

Rusya: İsrail uçağımızı sürükleyip kalkan olarak kullandı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün Suriye’de radardan kaybolan uçakla ilgili açıklama yaptı.

Sputnik’in haberine göre “İl-20 uçağımız S-200 sistemi tarafından vuruldu” ifadesini kullanan Konaşenkov, uçağın İsrailli pilotların sorumsuzluğu yüzünden düştüğünü ifade etti.

Konaşenkov, “İsrail tarafından yapılan bu provokasyonu düşmanca olarak nitelendiriyoruz. İsrail askerlerinin sorumsuz davranışı yüzünden 15 Rus askeri öldü. Bu kesinlikle Rusya-İsrail ilişkilerinin ruhuna aykırı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, pilotların uçağı Suriye ordusunun füze savunma sistemlerinin bulunduğu bölgeye, ateş hattına sürüklediğini, uçağı kalkan olarak kullandığını da ifade etti.

Putin’le görüşen Netanyahu: Sorumlu Suriye’dir

Öte yandan Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile akşam saatlerinde telefonda görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Netanyahu, uçağın düşürülmesinden Suriye’yi sorumlu tuttu.

Netanyahu, “Rus askerlerin ölümünden üzüntü duyuyoruz. Yürütülen soruşturmayla ilgili gereken tüm bilgileri vermeye hazırız” dedi.

ABD: Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürüldü

BBC Türkçe’nin haberine göre, Reuters’a açıklama yapan ABD’li bir yetkili de uçağın Şam yönetiminin hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğüne inandıklarını söylemişti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, ABD yönetiminin, Suriye hava savunma sisteminin İsrail’den gelen füzeleri havada imha etmek isterken yanlışlıkla Rus uçağını vurduğu teorisi üzerinde durduğunu ifade etmişti.

Öte yandan Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, dün gece rejimin en güçlü olduğu yerlerden Lazkiye’ye yönelik füze saldırısının püskürtüldüğünü bildirirken, saldırının kaynağına dair herhangi bir bilgiye yer verilmemişti.