Ana SayfaGüncelTürkiye’de tutuklu bir Almanya vatandaşı daha serbest bırakıldı

Türkiye’de tutuklu bir Almanya vatandaşı daha serbest bırakıldı

HABER MERKEZİ – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de tutuklu bulunan bir Almanya vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı. Böylece Türkiye’de siyasi nedenlerle tutuklu Almanya vatandaşlarının sayısı altıya düştü.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye’de siyasi nedenlerle tutuklu bulunan bir Almanya vatandaşı serbest bırakıldı.

Ancak tahliye edilen Almanya vatandaşı hakkında yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, söz konusu kişinin serbest bırakılmasıyla Türkiye’de siyasi nedenlerle tutuklu bulunun Almanya vatandaşlarının sayısının 6’ya düştüğünü söyledi.

Sözcü, kişisel verilerin gizliliğini gerekçe göstererek serbest bırakılan kişi hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi.

Öte yandan Adebahr, NDR, WDR ve Süddeutsche Zeitung’un ortak haberi olarak yayınlanan ve geçen yıl Temmuz ayında Türkiye’de tutuklu bulunan bir Almanya vatandaşına 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldığının belirtildiği haberi de doğruladı.

Erdoğan’ın Almanya ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın ziyaret sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geleceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Türkiye’de tutuklu bulunan Almanya vatandaşları iki ülke arasındaki en önemli sorunlardan biri.

Previous post
Avusturya'dan Türkiye'ye 'Max Zirngast' tepkisi
Next post
Dövizle kira dönemi sona erdi