Ana SayfaÇalışma Yaşamı3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu

3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu

HABER MERKEZİ – 3. Havalimanı’ndaki inşaat işçileri ile Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklanmasının ardından içerisinde çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcisinin yer aldığı 3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruluşunu ilan etti.

3. Havalimanı’ndaki kötü çalışma koşulları nedeniyle yaptıkları eylem gerekçe gösterilerek aralarında İnşaat İşçileri Sendikası’ndan (İnşaat-İş) dört yöneticinin de bulunduğu inşaat işçileri ile Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut tutuklanmıştı.

Tutuklama ve baskıların ardından Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde bir araya gelen çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcisinin yer aldığı grup, 3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nu kurduğunu duyurdu.

“Adaletsizliğe zulme karşı dayanışma inşaat işçileri köle değildir” pankartının asıldığı toplantıya, platform içinde yer alan Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Dev Yapı-İş İşçileri Sendikası’ndan Nihat Demir, İnşaat İşçileri Sendikası’ndan İsmail Şahin ve avukat Ahmet Baran Çelik katıldı.

‘Egemenlerin sermayesi için öldürüldük’

Toplantıda ilk olarak söz alan Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, şunları söyledi:

“Biz yıllardır bu topraklarda egemenlerin sermayesine can katmak için öldürüldük, alıkonulduk. Çocuk da olsa kadın da olsa gereği yapılacak diyen zihniyet yüzünden Türkiye bu noktaya geldi. Egemenlerin bu topraklarda yürüttüğü kanlı savaşı biz buradan reddediyoruz. Emekçiler olarak bu baskıları asla kabul etmiyoruz.”

‘İşçilerin mücadelesi ileriye taşınacak’

İnşaat-İş’ten İsmail Şahin de çok sınırlı güçlerle iki sendikanın sınıfsal mücadele yürütmeye çalışırken, iş bırakma eylemi nedeniyle devletin çok büyük şiddetiyle karşılaştığını, sendika üyelerinin ve işçilerin tutuklandıklarını son olarak da Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un tutuklandığını belirtti.

Şahin, bu tutuklamaların iki sendikanın mücadele gücünü zayıflatmadığını aksine pek çok yerden destek bulduğunu belirterek, bu dayanışma platformunun çabasıyla işçilerin verdikleri mücadelenin ileriye taşınacağını söyledi.

‘İşçilerin ifadeleri avukatsız alındı’

3’üncü Havalimanı işçilerinin avukatlarından Ahmet Baran Çelik de yürütülen hukuki sürecin skandal bir süreç olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“3’üncü Havalimanı protestoları 14 Eylül’de başladı. Ve gecesinde odalara baskın yaparak çok kişiyi gözaltına aldılar. On binlerin yaptığı direniş onları korkuttuğu için gözaltı ve işkenceler oldu. O gün bütün gün Arnavutköy karakolunda olmamıza rağmen ne bizi ne de milletvekillerini içeri almadılar. Ama içeri girme yetkisi olan avukatlar ve vekiller içeri alınmazken işverenler çok rahat bir şekilde içeri giriyordu. İşçiler 4 günün sonunda adliyeye sevk olana kadar içeri giremedik. Avukatsız ifadeleri alındı.”

Platformun kuruluşu deklare edildi

Ardından basın açıklamasını okuyan HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Beyza Üstün, eylemlerin ardından yapılan tutuklamalara dikkat çekerek, yaklaşık 600 işçinin gözaltına alınmasının ve DİSK’e bağlı 5 yönetici ile 30 işçinin tutuklanmasının anayasa ihlali olduğunu ifade etti.

Üstün, “Bizler sendikalar, kitle örgütleri ve demokratik kurumlar ve duyarlı kişiler olarak 3’üncü Havalimanı Dayanışma Platformu’nu oluşturduk” dedi ve amaçlarını şöyle özetledi:

“Bu platformda haksız hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3’üncü Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerin takipçisi olacağımızı belirtiriz.”

İşçilerin bir an önce serbest bırakılması gerektiğinin altını çizen Üstün, platformun duyarlı olan bütün bireylere açık olduğunu kaydetti.