Ana SayfaDünyaABD, İran’la arasındaki Dostluk Anlaşması’nı feshetti

ABD, İran’la arasındaki Dostluk Anlaşması’nı feshetti

HABER MERKEZİ – Uluslararası Adalet Divanı’nın ABD’nin aleyhine aldığı İran kararı sonrası Washington, Tahran ile 1955 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması’ndan çekildi.

İran yönetimi, ABD’nin nükleer anlaşmadan Mayıs ayında tek taraflı çekilmesi ardından uygulamaya koyduğu yaptırımların, 1955’te iki ülke arasında imzalanan ancak az tanınan “Eşitlik, Ekonomik İlişkiler ve Konsolosluk Anlaşması”nın ihlali olduğu gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı’na başvuruda bulunmuştu.

Başvuruyu değerlendiren Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı’nın, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların bazılarını kaldırması gerektiğine hükmetmişti.

Lahey’deki mahkeme böylece ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının askıya alınmasıyla ilgili İran’ın tedbir talebini kabul etmiş olmuştu.

ABD 63 yıllık anlaşmadan çekildi

Karar sonrası ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington yönetiminin Tahran ile 1955 tarihli Dostluk Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pompeo, “İranlılar (bu anlaşmayı) uzun bir zamandır yok sayıyorlar, on yıllar önce çekilmeliydik” ifadesini kullandı.

DW Türkçe’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını “değersiz” sözleriyle değerlendirirken, 1979 tarihli İran İslam Devrimi sonrası iki ülkenin arasının kötüleşmesine atıfla anlaşmadan çekilme kararının 39 yıl sonra geldiğini belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı’nın bugünkü kararının ABD yaptırımlarını genel olarak reddetmediğini de kaydeden Pompeo, Iran’ın mahkemeyi “siyasi ve propaganda amaçlarıyla istismar ettiğini” öne sürdü.

İran’dan yanıt

ABD’nin anlaşmadan çekildiğini duyurmasının ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Zarif, “Uluslararası Adalet Divanı’nın, ABD’nin İran halkına yaptırım uygulayarak aramızdaki mevcut bir anlaşmayı ihlal etmesine son vermesini emretmesinin ardından ABD de söz konusu anlaşmadan çekildi. Kanun tanımaz rejim” ifadesini kullandı.

Previous post
ABD'de silahlı saldırı: Bir polis yaşamını yitirdi, altı polis yaralandı
Next post
Diyarbakır ve Siirt'te sokağa çıkma yasakları ve askeri operasyon