Ana SayfaDünyaFotoğraflarla: Sanatçı Agoch’un dünyanın dört bir yanına resmettiği yüzler

Fotoğraflarla: Sanatçı Agoch’un dünyanın dört bir yanına resmettiği yüzler

HABER MERKEZİ – Sanatçı Jorit Agoch, devrim mücadelesini ve sosyal sorunları dünyanın dört bir yanında duvarlara taşımasıyla biliniyor. Agoch, “Hayatım insanlığın gelişimi için katkı verebildiğim ölçüde bir anlam ifade ediyor” diyor.

İtalyalı sokak sanatçısı Jorit Agoch, duvarlara yaptığı graffiti çalışmalarıyla biliniyor.

Sanatçının resmettiği yüzler arasında devrimci Ernesto Che Guevara’dan Filistin direnişinin sembol isimlerinden Ahed Tamimi’ye kadar birçok isim bulunuyor.

Telesur’a konuşan Agoch, “Hayatım insanlığın gelişimi için katkı verebildiğim ölçüde bir anlam ifade ediyor” diyor.

Agoch, ‘dünya genelindeki hikayelerin barındırdığı derin anlamları taşıyan yüzler seçtiğini’ belirtiyor.

Sanatçı son olarak 51. ölüm yıl dönümünde Ernesto Che Guevara’yı resmetti.

Agoch, söz konusu çalışması için “Modern zamanımızın güvencesizliğini aşmaya yardım edebilecek ilhamın sahibi Che’yi takdir ve gelmekte olan devrimin şafağı için toplumun insandışılaştırılmasına karşı mücadele edenlere yönelik bir övgüdür” diyor.

Ahed Tamimi

“Verebildiğimi verdim, bu da adaletsizlik denizinde bir damla” diyen Agoch, Ahed Tamimi’yi resmettiği çalışmaya da değiniyor.

Agoch, “Filistin mücadelesi, insanlığı emperyalizm ve sömürgeciliğin ellerinden kurtulmak için verilen bir dünya mücadelesidir” diyor.

Diego Armando Maradona

Agoch’un bir diğer resmettiği isim ise Arjantin’in efsane futbolcusu Diego Armando Maradona.

Diğer çalışmalarında olduğu üzere Maradona’yı resmettiği çalışmasında da iki adet kırmızı çizgi bulunuyor. Sanatçı bu detaya şöyle açıklık getiriyor:

“Afrikalı sihirli şifa ritüellerine, özellikle de deriyi kazıma işlemine bir atıf. Bu, bireyin kabileye girişinin sembolik anıyla bağlantılı, çocukluktan yetişkinliğe dönüşümün başlangıcı.”

Fotoğraf: Jorit Agoch

Sanatçı şöyle devam ediyor:

“Benim için ‘kabile’ ne geri kalmışlık ne de sosyal örgütlenmesinin atasal biçimlerine bir geri dönüştür. Benim için bu; insan ihtiyaçlarının temelinde, büyüme ve kolektif ilerleme için çalıştığımız mekan olarak bilinen topluluk olduğu anlamına geliyor.”

Agoch aynı zamanda sosyal sorunların insani boyutunu da gözler önüne seriyor. Toplumun tehlikeli bir biçimde insan olmanın özünden uzaklaştığını kaydeden Agoch, bu gidişata sanatıyla karşı çıkıyor.

Santiago Maldonado

Sanatçının resmettiği isimlerin arasında yaşam savunucuları da bulunuyor.

Agoch, bu çalışmasında yerli Mapuche halkının mücadelesine destek veren ve Arjantin’de kolluk güçleri tarafından öldürülen Santiago Maldonado’ya yer veriyor.

Agoch son olarak şöyle diyor: “Graffiti, büyük metropolün duyulmayı hak eden gettolarından çıkan halk öfkesi ve protestosuna verilen sestir.”


Karınca Dış Haberler