Ana SayfaBilim ve TeknolojiHawking’in makalesinden: Zenginlerin hırsına vurgu var, ‘insanüstü ırk’ uyarısı yapıyor

Hawking’in makalesinden: Zenginlerin hırsına vurgu var, ‘insanüstü ırk’ uyarısı yapıyor

HABER MERKEZİ – Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking ölmeden önce yazdığı bir makalesinde insanlık için yeni bir tehlikeyi anlatıyor ve ‘insanüstü ırk’ konusunda uyarılarda bulunuyor.

The Sunday Times gazetesi, bu yılın Mart ayında yaşamını yitiren fizikçi Stephen Hawking’in, 16 Ekim’de “Brief Answers to the Big Questions” (Büyük Sorulara Kısa Cevaplar) isimli kitabında yer alacak makalelerinden bir bölüm yayınladı.

Makaleye göre Hawking, genetik mühendisliğinde atılacak yeni adımların içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde insanüstü kişilerin oluşmasına neden olacağı tahmininde bulunuyor.

Hawking, bu sayede oluşacak insanüstü kişilerin insanlığın geri kalanını yok edebileceğini söylüyor ve “devletlerin bunu engelleyecek kanunlar çıkarsa dahi, zengin ve açgözlü kişilerin hırslarına karşı koyamayacağını, bu durumun kaçınılmaz olacağını” vurguluyor.

Bu yüzyılda insanların zeka ve saldırganlık gibi içgüdüleri değiştirmenin yolunu keşfedeceğinden eminim. Muhtemelen insanlar üzerinde genetik mühendisliği uygulamaların yapılması karşıtı yasalar kabul edilecek. Ancak bazı insanlar hafıza, hastalıklara karşı dayanıklılık ve ömür süresi gibi insani özellikleri geliştirme hırsına karşı koyamayacak.

“Bu tür insanlar ortaya çıktığında, geliştirilmemiş insanlarla ilgili önemli siyasi sorunlar olacak. Sıradan insanların soyu tükenecek ya da önemsiz hale gelecekler. Onlar yerine kendi kendilerini tasarlayan bir ırk olacak. İnsan ırkı kendilerini yeniden tasarlayabilirse, muhtemelen yayılacak ve diğer gezegenlerle yıldızlarda kolonileşecekler.”

Crispr-Cas9 teknolojisi

Hawking’in söz konusu tahminleri 6 yıl önce icat edilen Crispr-Cas9 teknolojisine dayanıyor.

Bu teknoloji ile DNA üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. Bilim insanları bu sayede kötü genleri çıkarıp yeni genler ekleyebiliyor.

Günümüzde bu teknoloji kanser gibi kalıtsal hastalıklar taşıyan çocukları tedavi etmede kullanılıyor.

Hawking’in yapay zeka uyarısı

Hawking daha önce de yapay zekanın insanlardan daha üstün bir noktaya gelebileceği ve insanlığı ortadan kaldırabileceği uyarısında bulunmuştu.


Sputnik’ten derlenmiştir