Ana SayfaGüncelKaşıkçı cinayeti: Yeni görüntülere ulaşıldı, Sultangazi’de konsolosluğa ait araç bulundu

Kaşıkçı cinayeti: Yeni görüntülere ulaşıldı, Sultangazi’de konsolosluğa ait araç bulundu

HABER MERKEZİ – Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturma devam ederken Sultangazi’de diplomatik plakalı bir araç bulundu. CNN’e konuşan Türk bir yetkili ise Suudi şüphelilerden birinin Kaşıkçı’nın kıyafetleriyle konsolosluktan çıkarken görüntülendiğini duyurdu. AKP kanadı soruşturmanın devam ettiğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın açıklama yapması bekleniyor. Muhalefet partisi HDP ise “Sorumsuz açıklamalarla üzeri örtülmeye çalışılırsa, bunun suç ortağı sadece konsolos değil, buna fırsat veren herkestir. Türkiye’deki iktidar da dahil” diyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması devam ederken gün içinde yeni gelişmeler yaşandı, açıklamalar geldi.

Suudi şüphelilerden biri Kaşıkçı’nın kıyafetleriyle

CNN’e konuşan bir üst düzey Türk yetkili, Kaşıkçı’nın ölümüyle bağlantısı olduğu iddia edilen 15 şüpheliden birinin başkonsolosluktan Kaşıkçı’nın kıyafetleriyle çıkarken görüntülendiğini söyledi.

Yetkili, görüntülerdeki kişinin Mustafa Mohammed El Madani olduğunu öne sürdü.

CNN’in ulaştığı görüntülerde, söz konusu şüphelinin Kaşıkçı’nın kıyafetleri, sahte sakal ve gözlüklerle konsolosluğun arka kapısından çıktığı anların kayda geçtiği belirtildi.

Videodaki kişinin 2 Ekim’de son olarak gazetecinin konsolosluğa girerken görülmesinden birkaç saat önce de İstanbul Sultanahmet Cami yakınlarında görüldüğü kaydedildi.

El Madani, Türk ve ABD basınına yansıyan ve Türk yetkililerin Cemal Kaşıkçı olayına karıştığından kuşkulandığı 15 Suudi Arabistan vatandaşından biri.

1962 doğumlu Madani, Suudi MenoM3ay uygulamasında Suudi istihbaratında görevli bir kişi olarak tanımlanıyor.

MenoM3ay, Suudi Arabistan’da telefonla arayanların kimliğini bildiren yaygın bir uygulama.

Sultangazi’de diplomatik plakalı araç bulundu

Öte yandan Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gazetecinin kaybolduğu günlerde Sultangazi’de bir araç bulunduğu bildirildi.

DHA’nın haberine göre bir otoparka bırakılan araç Mercedes marka ve Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ait.

Diplomatik plakalı olduğu için araçta henüz arama veya inceleme yapılamadı.

Kaşıkçı’nın kaybolmasından birkaç gün sonra otoparka bıraktığı iddia edilen diplomatik plakalı araçta polisin inceleme yapacağı belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında daha önceden konsolosluğa ait olan tüm araçlarda inceleme yapılmıştı.

AKP’den açıklamalar

Gün içinde siyasi parti temsilcilerinden de Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kaşıkçı olayını kabine toplantısında görüşeceklerini söyledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de bugün yaptığı açıklamada, “Başsavcılık bir soruşturma yürütüyor” dedi.

“Son derece hunharca planlanmış, ört bas edilmek için çok gayret sarf edilmiş bir durumla karşı karşıyayız. Başkonsolosluğa girmemiz dahi Suudi tarafının geciktirmesinden kaynaklanmıştır. Ne bir örtbas etme faaliyeti ne de peşinen suçlama faaliyeti var. Burada gerçek neyse onun açığa çıkması bizim namus borcumuzdur.”

HDP: Kaşıkçı cinayeti örtülürse, suç ortağı buna fırsat veren herkestir

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen de Kaşıkçı cinayetine dair “Sorumsuz açıklamalarla üzeri örtülmeye çalışılırsa, bunun suç ortağı sadece konsolos değil, buna fırsat veren herkestir. Türkiye’deki iktidar da dahil” dedi.

Kamuoyunun, bu olayın gerçek yüzünü bir gün bile gecikmeden öğrenme hakkı olduğu düşüncesinde olduklarını belirten Bilgen, “Bugüne kadar olan biten bir yerlerden cesaret alındığını gösteriyor. Neye güvenerek, hangi ilişkilere güvenerek bu kadar fütursuzca davranılmışsa, bunun böyle olmadığını ispatlama sorumluluğu da güvendiği aktörlere aittir. Suudi Arabistan’ı para kaynağı olarak gören bütün yönetimlere aittir” diye konuştu.

Ne oluyor?

Suudi Arabistan, Cuma akşamı yaptığı açıklamada, 2 Ekim günü İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Kaşıkçı’nın burada yaşanan bir arbede ve yumruklaşma sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etmişti.

Ayrıca konuyla ilgili 18 kişi gözaltına alınırken, konuyla ilgili açılan soruşturmanın sürdüğü bildirilmişti.

Dün ise Suudi Arabistan’ın Cuma akşamki açıklamasına göre farklılıklar içeren yeni iddialar ortaya atılmıştı.

Suudi Arabistan hükümetinden üst düzey bir yetkili, adının gizli kalması koşuluyla Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Kaşıkçı’yı geri dönmeye ikna etmek üzere 15 kişilik bir heyetin İstanbul’a gönderildiğini ancak yapılan görüşmeler sırasında ‘işlerin ters gittiğini’ söylemişti.

Yetkili, Kaşıkçı’nın görüşme sırasında bağırmaya başladığını ve bunun üzerine paniğe kapılan heyetten birinin Kaçıkçı’yı sakinleştirmek için arkadan boynuna sarılıp eliyle ağzını kapattığını. Bu esnada ise Kaşıkçı hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Suudi yetkili Kaşıkçı için neden İstanbul’a bir heyetin gönderildiğini ise, “Suudi Arabistan hükümeti, yurt dışında yaşayan muhalif isimlerin düşman ülkeler tarafından rejim karşıtı faaliyetlerde bulunmaya zorlanmamaları amacıyla ülkeye geri getirilmelerini amaçlayan bir girişim başlattı” sözleriyle anlatmıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ise dün yaptığı açıklamada, “Kaşıkçı’nın ölümü korkunç bir hata ve trajedi” demiş, Kaşıkçı’nın nasıl öldürüldüğünü ve cesedin nerede olduğunu bilmediklerini savunmuştu.