Ana SayfaDünyaTrump: Suudi Arabistan’ın ‘Kaşıkçı’nın ölümü’yle ilgili açıklaması güvenilir

Trump: Suudi Arabistan’ın ‘Kaşıkçı’nın ölümü’yle ilgili açıklaması güvenilir

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın 19 gündür kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın “konsoloslukta çıkan bir kavga” nedeniyle öldüğünü duyurduğu açıklamayı ‘güvenilir’ buldu.

Suudi Arabistan’ın ‘kayıp gazeteci’ Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin ABD Başkanı Donald Trump’tan ilk yorum geldi.

Trump, Suudi Arabistan’ın açıklamasının ‘güvenilir’ olduğunu savundu.

Riyad yönetiminin açıklamasının ‘ilk büyük adım’ olduğu yorumunda bulunan Trump, “Ancak kendi değerlendirmemiz henüz bitmedi. Şu an (bir sonuca varmak için) erken” dedi.

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı açıklaması için “Suudilere bazı sorularımız olacak. Bu konuda Kongre ile birlikte çalışacağız” ifadelerini de kullanan Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştükten sonra kararlarını açıklayacaklarını aktardı.

Trump ayrıca, Riyad yönetiminin Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili 18 kişinin gözaltına alındığını duyurmasının ise “çok önemli olduğunu” belirtti.

‘Silah anlaşmasını koruyacağız’

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının akıbeti de sorulan Trump, söz konusu anlaşmayı korumak istediğini vurguladı; bunun yerine Suudi Arabistan’a “bir tür yaptırım” uygulamayı tercih edeceğini kaydetti.

Suudi Arabistan’ın yürüttüğü soruşturmanın ‘güvenilir’ olup olmadığı hakkındaki bir soruya ise Trump, “Bu sürece biz dahil olduk, Türkiye dahil oldu. Bu korkunç bir şey ve gözden kaçan bir olay olmayacak” yanıtını verdi.

Suudi Arabistan: Kaşıkçı ‘konsoloslukta çıkan bir kavgada’ öldü

Suudi Arabistan, 2 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ‘öldüğünü’ kabul etmişti.

Riyad yönetimi 18 Suudi Arabistan vatandaşının gözaltına alındığını, iki üst düzey yetkilinin görevden alındığını ve istihbarat örgütlerinin yeniden düzenleneceğini de duyurmuştu.

Beyaz Saray’dan gelen ilk açıklamada ise “Suudi yönetiminin yaptığı açıklamayı olumlu buluyoruz. Uluslararası soruşturmaları yakından takip edeceğiz” denilmişti.


‘Kayıp gazeteci’ vakası: Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın ‘kavgada öldüğünü’ açıkladı