Ana SayfaÇalışma YaşamıTürk-İş: Asgari ücret 2 bin liranın üzerinde olmalı

Türk-İş: Asgari ücret 2 bin liranın üzerinde olmalı

HABER MERKEZİ – Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle çalışanların dayanma gücünün kalmadığını vurguladı, “Asgari ücret 2 bin liranın üzerinde olmalı” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, katıldığı bir eğitim seminerinde asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Bu ülkede ekonomik sıkıntı var” diyen Atalay, Türk-İş yönetimiyle önümüzdeki hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na müracaat edeceklerini aktardı.

Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret görüşmelerinin geriye çekilmesi teklifinde bulunacaklarını belirten Ergün Atalay, asgari ücretle çalışanların dayanma gücünün kalmadığını vurguladı ve taleplerini dile getirdi.

“Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerini geriye çekelim diyeceğiz. Asgari ücretlinin dayanma gücü kalmadı. Bununla ilgili önümüzdeki hafta başında randevumuza gideceğiz. Bakanla hafta içinde bu konuyu konuşup kamuoyunu bilgilendiririz. 2 bin lira rakamı, Aralık ayına kadar. Aralık ayındaki hükümetle yaptığımız görüşmelerle 2 bin liranın üzerinde olsun. Aralık ayındaki görüşmelere kadarki talep bu. Çünkü baktığınız zaman erimeye ancak öyle rakam geliyor.”

DİSK: Yılın son üç ayı için asgari ücret yeniden belirlenmeli

Öte yandan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da enflasyonun artış gösterdiğini ve bu nedenle yılın son üç ayı için yeniden asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

“Asgari ücret tespit komisyonu derhal toplanmalı, 2018 yılı son 3 ayı için yeni bir asgari ücret belirlenmeli ve 2019 asgari ücreti de bu rakam üzerinden tartışılmalıdır.”