Ana SayfaGüncelİYİ Parti Meclis Grubu Başkanı Andican görevinden istifa etti

İYİ Parti Meclis Grubu Başkanı Andican görevinden istifa etti

HABER MERKEZİ – İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Andican, görevinden istifa etti. Partisinden ayrılmayan Andican’ın, grup başkanlığının yetki ve görevleri konusundaki görüş ayrılığından dolayı istifa ettiği kaydedildi.

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Ahat Andican, görevinden istifa etti.

Andican’ın, grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda parti yönetimi ile görüş ayrılığına düştüğü için istifa kararı aldığı belirtildi.

Parti yönetimiyle görüş ayrılığı

Parti lideri Meral Akşener’in milletvekili olmaması nedeniyle İYİ Parti’nin TBMM’de grup başkanlığı görevini yürüten İstanbul Milletvekili Ahat Andican, bu görevinden istifa etse de partiden ayrılmadı.

BBC Türkçe’ye konuşan Andican, istifa gerekçelerini parti grubuna ilettiğini belirterek, “Kamuoyuna açıklama yapmayacağıma dair kendime söz verdim” dedi.

Habere göre parti kaynakları, Andican’ın istifa kararında, uzun süredir grup başkanlığı görevinde “pasifize” edilmesinin etkili olduğunu belirtti.

Grup yönetimine ilettiği dilekçede de Andican’ın bu konuya dikkat çektiği ve Genel Başkan ve grup yönetimi ile aralarında “grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda görüş ayrılığı” olması nedeniyle istifa kararı aldığını ilettiği kaydedildi.

Parti yönetiminin grup başkanlığını daha “sembolik” bir görev olarak tanımladığı, Andican’ın ise grup başkanı sıfatıyla Meclis çalışmalarında daha aktif olmak istediği, ancak buna izin verilmediği gerekçesiyle görevi bırakma kararı aldığı bildirildi.