Ana SayfaBilim ve TeknolojiMısır piramitlerinin yapımındaki sır aralanıyor

Mısır piramitlerinin yapımındaki sır aralanıyor

HABER MERKEZİ – Mısır’da piramitlerin inşasında kullanıldığı düşünülen bir rampa sistemine ait kalıntılara ulaşıldı.

Mısır’da antik taş ocağı Hatnub’daki arkeolojik incelemeler sırasında piramitlerin nasıl inşa edildiğini aydınlatabilecek bir rampa sisteminin kalıntıları bulundu.

Büyük Giza Piramidi’nin yapıldığı döneme ait olduğu düşünülen sistemin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği belirtiliyor.

Britanyalı ve Fransalı arkeologların bu keşfi, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğine işaret ediyor.

Makara düzeneği nasıl işliyor?

BBC Türkçe’nin Guardian’dan aktardığı habere göre sistem çok sayıda direk çukuru bulunan ve iki yanında merdivenler olan merkezi bir rampadan oluşuyor.

Arkeologlara göre bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneğiyle yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini gösteriyor.

Projenin yöneticilerinden Liverpool Üniversitesi Mısıroloji öğretim üyesi Dr. Roland Enmarch, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “Keşfettiğimiz sistem, aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasına izin veriyor. Bu da blokları daha hızlı taşıyabilmeniz anlamına geliyor” diyor.

Eylül’de taş ocağında yazılar incelenirken tesadüfen keşfedilen sistemle ilgili bulguların önümüzdeki dönemde bir bilim dergisinde yayımlanacağı belirtiliyor.

Previous post
Sağlıkta ‘tasarruf’: Medikal firmalar 10 aydır kamudan ödeme alamıyor
Next post
Erdoğan: Bazı öğrencilerimiz 'illa da burs' diyor