Ana SayfaGüncelÖzgür Ülke anması 3 Aralık’ta

Özgür Ülke anması 3 Aralık’ta

HABER MERKEZİ – Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 24’üncü yılında anma etkinliği düzenlenecek.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 24’üncü yılında gazetenin İstanbul Kadırga’daki binası önünde anma etkinliği düzenleyecek.

3 Aralık Pazartesi günü saat 11.00’de yapılacak basın açıklamasında bombalama sırasında yaşamını yitiren Ersin Yıldız anılacak.

İnisiyatif ve platform tarafından yapılan açıklamada, gazeteciler ve basın meslek örgütleri anmaya davet edildi.

Ne olmuştu?

Özgür Ülke gazetesinin İstanbul Kadırga’daki teknik binası, Cağaloğlu’ndaki merkez bürosu ve Ankara bürosu 3 Aralık 1994 tarihinde bombalı saldırıya uğramıştı.

Kadırga bürosundaki ulaştırma görevlisi 32 yaşındaki Ersin Yıldız saldırıda yaşamını yitirirken, gazetenin 23 çalışanı da yaralanmıştı.

Bombalanmanın üzerinden 15 gün geçmeden Özgür Ülke gazetesi, dönemin Başbakanı Tansu Çiller imzalı “gizli” ibareli bir belge yayınlamıştı.

Yayımlanan bu belgede doğrudan Özgür Ülke’nin ismi verilerek, şu ifadeler yer alıyordu: “Bölücü ve yıkıcı faaliyetlere destek verecek şekilde yayın yapan basın organlarının faaliyetleri son günlerde devletin bekası ve manevi değerlerine açıkça saldırı şeklini almıştır. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu önemli tehdidin bertaraf edilmesi maksadıyla önlemlerin alınmasına…”


Anmanın yapılacağı adres: Liman Caddesi, Kadırga Parkı yanı. Fatih/İSTANBUL