Ana SayfaGüncelTutuklular Karabak ve Yıldırım 65 gündür ölüm orucunda: ‘Derhal adım atılmalı’

Tutuklular Karabak ve Yıldırım 65 gündür ölüm orucunda: ‘Derhal adım atılmalı’

HABER MERKEZİ – Van F Tipi Cezaevi’nde yaşanan ihlalleri protesto etmek amacıyla 65 gündür ölüm orucu eylemi yapan tutuklular Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım’ın sağlık durumları kritik noktaya ulaştı. Van Baro Başkanı Uçar, şu ana kadar yaptıkları başvurulardan geri dönüş alamadıklarını belirterek, Adalet Bakanlığı’na bir an önce adım atma çağrısında bulundu.

Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım, tutuklu bulundukları Van F Tipi Cezaevi’ndeki baskı, şiddet ve hak ihlallerini protesto etmek amacıyla 65 gündür ölüm orucunda.

Van Barosu Başkanı Zülküf Ucar, tutukluların sağlık durumlarının kritik bir aşamaya geldiğini, Adalet Bakanlığı’nın bir an evvel adım atması gerektiğini söyledi.

Hak ihlalleri ve yanıt dahi verilmeyen başvurular

Karabak ve Yıldırım’ın 17 Eylül 2018 tarihinde Van F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklulara dönük uygulamaları protesto etmek amacıyla başlattıkları ölüm orucu devam ederken, tutukluların durumuna ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklama; Van Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Van-Hakkari Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilciliği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyeleri tarafından yapıldı.

Ortak açıklamayı yapan Van Barosu Başkanı Uçar, Olağanüstü Hal (OHAL) ve devamındaki süreçte ceza infaz kurumlarının tutuklu ve hükümlüler için insani koşullardan uzak alanlar haline getirildiğini vurguladı.

“Tutuklu ve hükümlülerin ceza infaz kurumu koşullarında açık havaya erişebildiği tek alan olan havalandırma bölümlerinin bu şekilde kapatılması hak ihlallerinin eriştiği boyutu gözler önüne sermektedir.  Bu noktada yaşanan baskı, şiddet ve hak ihlallerini protesto etmek amacıyla tutuklu/hükümlü Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım 17 Eylül 2018 tarihinde ölüm orucuna başladıklarını deklare etmişlerdir.”

Uçar, ölüm orucundaki Karabak ile Yıldırım’ın avukatlarına bildirdiğine göre eyleme başladıkları tarih sonrasında tutukluların tecride alındıklarını, sivil toplum kuruluşlarına gönderdikleri mektuplar ile Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yazılan talep dilekçelerine ceza infaz kurumu yönetimince el konulduğunu ve her gün koğuşlarının arandığını söyledi.

Van Barosu Başkanı Uçar, Yıldırım ile Karabak’ın sağlık durumuna ve süreç içerisindeki gelişmelerine dair şunları söyledi:

  • Karabak ve Yıldırım’ın sağlık durumu kritik aşamada.
  • Verilmesi gereken B1 vitamini olmadığı gerekçesiyle tutuklulara ulaştırılmıyor, bunun yerine birçok yan etkiye sebebiyet verecek B12 vitamini veriliyor.
  • Karabak ve Yıldırım, baş ağrısı, aşırı halsizlik, kemik ağrıları, idrarda kanama, aşırı unutkanlık ve gözlerde yanma ve görme bozuklukları yaşıyor ve artık sıvı tüketiminde zorlanıyor.
  • Avukatlar vasıtasıyla Adalet Bakanlığı’na, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne ve TBMM insan hakları inceleme komisyonuna konu hakkında bilgi verilmesine rağmen geri dönüş yapılmadı.

Talepler

Açıklamada, ölüm orucunda olan tutuklular Karabak ve Yıldırım’ın durumu ile ilgili Adalet Bakanlığı’nın bir an önce adım atması gerektiği vurgulanarak, tutukluların talepleri şöyle sıralandı:

  • ”Koğuş havalandırmalarının, diğer adıyla avluların üzerindeki tel örgülerinin derhal kaldırılması ve insani olmayan ‘kafes’ mantığına son verilmesi
  • Her gün sabah ve akşam saatlerinde koğuşların arama adı altında dağıtılmasına son verilmesi
  • Yasal ve bandrollü olmasına rağmen kendilerine verilmeyen kitapların ve günlük gazetelere erişimin sağlanması
  • Herhangi ideolojik ve yasaklı bir içerik olmamasına karşın alınan ve gönderilen mektupların engellenmemesi”

MA’dan derlenmiştir.