Ana SayfaDünyaABD’de senatörlerden Trump’a Suriye çağrısı

ABD’de senatörlerden Trump’a Suriye çağrısı

HABER MERKEZİ – ABD’de altı senatör, Başkan Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den çekme kararının birçok riski beraberinde getirdiğini vurgulayarak, kararın yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamayla IŞİD’i yendiklerini savunarak Suriye’den çekileceklerini duyurdu.

ABD’nin çekilme kararı, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Aralık’ta Fırat’ın doğusuna yani Demokratik Suriye Güçleri denetimindeki bölgelere “bir kaç gün içerisinde operasyon düzenleneceğini” söylemesinin ardından geldi.

Senatörlerden Trump’a çağrı

New York Times’a göre karar, Pentagon ile Beyaz Saray arasında gerilime neden olurken, altı senatör de Trump’a kararı yeniden değerlendirme çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Joni Ernst, Tom Cotton ve Marco Rubio’nun yanı sıra Demokrat Partili Jeanne Shaheen ile bağımsız senatör Angus S. King’in imzalarının bulunduğu mektupta, ‘Suriye’de konuşlanan ABD birliklerinin Kuzey Suriye’de faaliyette bulunan IŞİD hücrelerine karşı önemli bir kalkan görevi gördüğü’ söylendi ve şu uyarıda bulunuldu:

“Buna ek olarak, birliklerimiz IŞİD ile mücadelede çok önemli olan Kürt partnerlerimiz için kritik derecede destek sağlıyor. Bölgedeki Kürt partnerlerimizin Birleşik Devletler desteğini kaybetmesi durumunda IŞİD’in yeniden canlanması veya bölgedeki Kürt direnişinin tamamıyla yok edilmesi riskiyle karşı karşıyayız.

Dahası, Kürt partnerlerimiz tarafından tutsak olarak tutulan yüzlerce yabancı savaşçı, desteğimizin çekilmesi durumunda serbest bırakılma veya daha da kötüsünün riski altındadır.

Askerlerimizi Suriye’den çekme kararınızı uygulamaya karar verirsiniz, Suriye’deki IŞİD’in kalıntıları mutlaka yenilenecek ve karar bölgedeki faaliyetlerini yüreklendirecektir.”

Öte yandan mektupta, kararla birlikte Rusya ve İran’ın bölgedeki nüfuzunun artacağı yorumunda da bulunuldu.


Karınca Dış Haberler
Previous post
ABD neden çekildi, Rusya ne yapacak?
Next post
Af Örgütü’nden Korur-Fincancı ve Gürsoy açıklaması