Ana SayfaGüncel‘IŞİD yenildi’ diyen Trump kendisiyle çelişti: Şimdi başkaları IŞİD ile mücadele etsin

‘IŞİD yenildi’ diyen Trump kendisiyle çelişti: Şimdi başkaları IŞİD ile mücadele etsin

HABER MERKEZİ – Suriye’den çekilme kararını “IŞİD yenildi” sözleriyle gerekçelendiren ABD Başkanı Trump, bugün yaptığı açıklamada, bölgedeki diğer aktör devletlere işaret ederek, “Şimdi onlar nefret ettikleri IŞİD ile bizsiz mücadele etmek zorunda kalacak” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, “Suriye’de IŞİD’i yendik, Trump başkanlığı döneminde orada bulunmamızın tek nedeni oydu” sözleriyle dün Suriye’den çekileceklerini duyurmuştu.

Trump, bugün konuya ilişkin açıklamalarına Twitter üzerinden devam etti.

ABD Başkanı, ‘Suriye’de IŞİD’in yenildiğine’ dair dünkü sözleriyle çelişerek, “IŞİD ile artık diğerlerinin mücadele etme zamanı” dedi.

“Suriye’den çıkmak sürpriz değildi. Yıllardır bu konuda kampanya yürütüyordum ve altı ay önce bunu kamuya açık bir şekilde yapmak istediğimde daha uzun kalmayı kabul ettim. Rusya, İran, Suriye ve diğerleri IŞİD’in bölgesel düşmanıdır. Biz onların işini yapıyorduk. Eve dönme ve yeniden inşa etme zamanı. 

ABD, Orta Doğu Polisi olmayı, neredeyse olayların tamamında yaptıklarımızı takdir etmeyenleri korumak için değerli canları ve trilyonlarca doları harcayarak karşılığında hiçbir şey almamayı istiyor mu? Şimdi nihayet başkalarının mücadele zamanı…

Rusya, İran, Suriye ve diğer pek çoğu, Sahte Haberlerin söylediğinin aksine ABD’nin ayrılmasından memnun değil, çünkü şimdi onlar nefret ettikleri IŞİD ve diğerleri ile bizsiz mücadele etmek zorunda kalacak. Dünyadaki açık ara en güçlü askeriyeyi inşa ediyorum. IŞİD bizi vurursa sonları kötü olur.”

Rusya ve DSG’den “IŞİD tehdidi sürüyor” açıklamaları

Trump’ın “Şimdi başkaları IŞİD ile mücadele etmek zorunda” şeklindeki son açıklaması IŞİD varlığına işaret ettiği için “Suriye’de IŞİD’i yendik” minvalindeki ilk açıklamasıyla çelişiyor.

Öyle ki bugün bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu konuda Trump ile genel olarak aynı fikirde olduğunu söyleyerek, “Fakat IŞİD militanlarının yeniden gruplanması riski hâlâ korunuyor” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de bölgedeki IŞİD tehdidine dikkat çekiyor. ABD’nin çekilme kararı sonrası yaptığı açıklamada DSG, “kararın terörle mücadeleye zarar vereceğini” ve “IŞİD’in toparlanmasına olanak sağlayacağını” belirtti.


Britanya’ya göre tehdit sürüyor, Fransa Suriye’de kalacak


Previous post
Putin: IŞİD'in yeniden gruplanma riski var
Next post
İHD'den Fatih Portakal açıklaması: Hedef gösterildi, saldırıyı kınıyoruz