Ana SayfaDünyaİspanya’da mahkeme cinsel saldırıyı akladı: ‘Şiddet ve tehdit yok’

İspanya’da mahkeme cinsel saldırıyı akladı: ‘Şiddet ve tehdit yok’

HABER MERKEZİ – İspanya’da Temyiz Mahkemesi, bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakmaktan yargılanan beş erkeğin, tehdit ve şiddete başvurduğunun kanıtlanamadığı iddiasıyla cinsel istismar suçundan cezalandıran alt mahkemenin kararını onadı.

İspanya’da 2016 yılında Pamplona’daki geleneksel boğa güreşi festivalinde 18 yaşındaki bir kadın, beş erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmıştı.

Mahkeme saldırıyı telefonlarıyla kaydeden beş sanığı, cinsel saldırıya göre nispeten daha az ceza verilmesini öngören cinsel istismar suçundan 9’ar yıl hapis cezasına çarptırmış, ardından da kefaletle serbest bırakmıştı.

Kadınlar kararı protesto etmek için eylemler düzenlemiş, savcılık da beş saldırgan için 20’şer yıl hapis talep etmişti.

İki üye ‘cinsel saldırı’ dedi

BBC Türkçe’de yer alan habere göre karar, itiraz üzerine Temyiz Mahkemesi’ne gitti.

Temyiz Mahkemesi’ndeki duruşmada, beş yargıçtan ikisi cinsel saldırı nedeniyle sanıklara 14’er yıl hapis verilmesini istedi.

Ancak diğer yargıçlar kadının saldırı sırasında “pasif ve kayıtsız” davrandığını, tehdit unsuruna rastlanmadığını öne sürerek alt mahkemenin kararının yerinde olduğunu belirterek onayladı.

İspanya yasalarına göre tecavüz suçu için şiddet ve tehdit şartı aranıyor.

Protestolardan sonra cinsel saldırı suçlarının yeniden tanımlanması için bir komisyon oluşturulmuş, Başbakan Pedro Sanchez yasayı değiştirme sözü vermişti.

Previous post
Nedeni insanlar: Deniz kaplumbağalarının bağırsağında mikroplastik bulundu
Next post
Güven'e destek eylemine baskın: Polis Urfa'da 40 kişiyi gözaltına aldı