Ana SayfaDünyaFransa: Eylemler bu hafta da sürdü, katılım yeniden yükselişte

Fransa: Eylemler bu hafta da sürdü, katılım yeniden yükselişte

HABER MERKEZİ – Fransa’da bu hafta da düzenlenen Sarı Yelekliler eylemlerine katılımın önceki haftalara oranla artış gösterdiği bildirildi.

Fransa’da 17 Kasım’da akaryakıt zamlarına karşı tepki olarak başlayan ancak giderek hükümetin liberal ekonomi politikalarına karşı isyana dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemi bu hafta da devam etti.

9’uncu eylem gününde onlarca kentte gösteriler düzenlendi.

İçişleri: 84 bin kişi katıldı

İçişleri Bakanlığı’na göre dünkü eylemlere 8 bini başkent Paris’te olmak üzere 84 bin kişi katılırken, Sarı Yelekliler’e göre katılım çok daha yüksekti.

Ancak resmi rakamlara göre dahi geçtiğimiz haftaya oranla katılımın katlandığı görülüyor.

İçişleri Bakanlığı’na göre Noel ve yılbaşı tatillerinin etkisiyle katılımın düşük kaldığı Sarı Yelekliler’in 29 Aralık’taki eylemine 32 bin, 5 Ocak’taki eylemine ise 50 bin kişi katılmıştı.

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron asgari ücretlilere geçim yardımı artırımı gibi birçok önlemi açıklamış ve 15 Ocak’tan itibaren ülke sorunlarına ilişkin ulusal düzeyde bir tartışmanın başlatılacağını duyurmuştu. Ancak buna rağmen Sarı Yelekliler’in eylemleri sürmeye devam edecek.

Binlerce gözaltı

Halen birçok kentte günlük olarak standlar açan veya otoyol gümrüklerinde eylemlerini sürdüren Sarı Yelekliler’in bugüne kadarki ulusal çaptaki 9 eylem gününde polisle sert çatışmalar yaşandı.

İçişleri Bakanlığı’na göre bugüne kadarki en şiddetli eylem 8 Aralık’ta olurken, 2 bini aşkın kişi polis tarafından yakalandı. Bu kişilerden bin 700’ü aşkını ise gözaltına alındı.

5 Ocak’taki Cumartesi eyleminde 345 kişi polis tarafından kısa süreli veya gözaltı amaçlı alıkonurken, bu sayı dün gün boyunca 244 olarak gerçekleşti.