Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: Türkiye’deki düzenin adı ‘hortumcu piyasa ekonomisi’dir

Kılıçdaroğlu: Türkiye’deki düzenin adı ‘hortumcu piyasa ekonomisi’dir

HABER MERKEZİ – Emekli maaşlarına gelen enflasyon zammını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Sizi açlığa mahkum eden bu iktidarı oylarınızla cezalandırmazsanız torununuzun yüzüne bakamayacaksınız” dedi. Kılıçdaroğlu, ekonomik tabloya da değinerek, Türkiye’deki düzenin adının ‘hortumcu piyasa ekonomisi’ olduğunu söyledi.

Partisinin haftalık Meclis grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ekonomi, enflasyon zammı ve eski Milletvekili Eren Erdem’in tutukluluğu vardı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin 25. ve 26. dönem İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Eren Erdem’in, hakkındaki tahliye kararına yapılan itiraz üzerine tutukluluğunun devam etmesine tepki gösterdi.

‘Kumpas mağduru’ olarak nitelendirdiği Erdem için “Hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçti. Ama FETÖ ile suçlanıyor. Gizli tanık kumpası kurdular” diyen Kılıçdaroğlu, “Tahliye kararı verildi, ama karar uygulanmadı. Üstüne tutuklama kararı verildi. Böyle bir şey yok” dedi.

‘Hortumcu piyasa ekonomisi’

Öte yandan emekli maaşlarına gelen enflasyon zammını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Emekli kardeşim milyonlarsınız siz, sizi açlığa, yoksulluğa mahkum eden bu iktidarı oylarınızla cezalandırmazsanız torununuzun yüzüne bakamayacaksınız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye ekonomisinin önünde belirsizlik olduğunu da kaydederek, ülkeye hakim ‘hortumcu piyasa ekonomisi’ nedeniyle ekonomik bağımsızlığın yitirildiğini söyledi.

“Hortumcu piyasa ekonomisinde gelir adaletle bölüşülmez. Birilerine verilir. Sadece bizde değil batan tüm ülkelerde bu düzen vardır. 16 yılda 186 kez ihale mevzuatını değiştirdiler, kendi adamlarına ihale verdiler.Hortumcu piyasa ekonomisinin ikinci unsuru planlama olmamasıdır. Planlama yapmazsanız istediğinizi yaparsınız. Devlet Planlama Teşkilatı’nı kapattı bunlar.

“10 yıllık kalkınma planı yok ülkenin. Vatandaşın verdiği vergilerin önümüzdeki 5 yılda, 10 yılda nereye harcanacağını planlamadılar. Kaynakların nerelere harcanacağını nasıl bileceğiz? Hortumcu piyasa ekonomilerinde kararı iktidar değil, iktidara yakın müteahhitler verir. Planlamanın görevini müteahhitler üstlenir. Böylece ülke çıkmaza girer.

“Demokrasi hesap sorulan bir sistemdir. hortumcu piyasa ekonomisinin özelliği hesap vermemektir. Bunlar vatandaşı koyun olarak görüyor. Bize iki koyun güdemez diyenler, vatandaşı koyuna benzetiyorlar. Hortumcu piyasayı oluşturanlar demokrasiyi askıya alırlar. Bugün Türkiye’nin yaşadığı gerçeklerden birisi de budur. Korkudan kimse ağzını açamıyor. Bugün Türkiye ekonomik bağımsızlığını yitirmişse bu hortumcu piyasa ekonomisi yüzündendir.”