Ana SayfaGüncelKürt partileri ittifakı deklare etti, Demirtaş’ın mesajı okundu

Kürt partileri ittifakı deklare etti, Demirtaş’ın mesajı okundu

HABER MERKEZİ – Yerel seçimlere HDP çatısı altında girme kararı alan Kürt siyasi partileri, bu kararlarını kamuoyuna deklare etti. HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da cezaevinden gönderdiği mesajla ittifaka desteğini dile getirdi: “Kürdistani ittifakı önemsiyor, büyük anlam veriyorum. Bütün halkımızı bu ittifak etrafında kenetlenmeye çağırıyorum.”

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere Halkların Demokratik Partisi (HDP) çatısı altında girme kararı alan 7 Kürt partisi, Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısı ile bu kararlarını kamuoyuna deklare etti.

Düzenlenen toplantıya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin yanı sıra kurulan ittifakta yer alan Azadi Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) partilerinin yöneticileri katıldı.

PDK Başkanı Sertaç Bucak açıklamanın Kürtçesini, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan deklarasyonun Türkçesini okudu.

Buldan, başkanlık sistemi nedeniyle Meclis’in işlevsizleştirildiği ve bu nedenle yerel yönetimlerin öneminin arttığı belirtti.

Açıklanan deklarasyon metni şöyle:

“Yerel Seçimler, genel olarak yerel iktidar ve demokrasinin temel birimleri olmaları nedeniyle biz Kürtler için zaten önemliydi. 31 Mart 2019 özelinde ise yerel seçimler aşağıdaki belli başlı nedenlerle daha fazla önem kazandı.

I – Başkanlık sistemine geçişle birlikte Meclis’in işlevsizleştirilmesi nedeniyle Yerel yönetimlerin öneminin daha artmış olmasından;

II – İktidarıyla, muhalefetiyle, tekçi sistem partilerinin, halkımıza yönelik geliştirdikleri planlı algı operasyonu ile zihinlerde ‘sandığa gitsem de gitmesem de fark etmiyor, nasıl olsa kayyum atanacak’ algısı yaratılarak halkı siyasetten ve sandıktan soğutmaya yönelik sürdürülen politikalarla Kürt siyasetinin ve halkımızın hedef alınıyor olmasından;

III – MHP ve lideri Bahçeli’nin, Yerel Seçimlerde Kürtlere yönelik; ‘eğer Kayyum yerlerini tekrar alırlarsa bazı talepleri derinleşecek. Bu da Türkiye’yi başka bir noktaya doğru götürür. Bunun önlenmesi için de aşiretleri devreye sokalım’ şeklinde dile getirdiği Kürt kaybetmesi üzerine kurulan politikada ısrar ediliyor olmasından;

IV –  Başkanlık sistemine geçişle giderek artan, tek adam rejimine dönüşmeye başlayan AKP iktidarının, demokratik meşru seçim sürecinde halkların iradesiyle aşılabilmesi için Kürdistani geniş yerel seçim ittifakının yaratılmasının kendini dayatıyor olmasından hareketle;

Değerli halkımız, ittifakımız şunları, Kürdistan-Türkiye ve Dünya kamuoyuna duyurur;

a – İmzası bulunan parti ve hareketlerimiz, Yerel Seçimlerde Kürdistani Seçim İttifakını oluşturduğunu ve seçimlere HDP çatısı altında katılacaklarını ilan eder.

b – Halkımızın iradesini yeniden gasp etmede ısrar eden Cumhur İttifakı’nın, ‘Kürde kaybettir, kaybet’ formülüne karşı, ‘Kürdistani seçim ittifakı; halkımız kazansın, ittifakımız kazansın, biz Kürtler kazanalım’ formülüyle hareket eder, Yerel Seçimlerde daha etkin sonuçları almayı hedefler.

c – Kürdistani Yerel Seçim ittifakıyla Kürdistan’daki sivil demokratik siyasetin yeniden canlanmasına katkı da bulunmak için daha fazla çaba harcayacağız. Ve önemlisi halkımızın ulusal değer ve kazanımlarına yönelik saldırıları, birlikte sivil demokratik zeminde göğüsleyeceğiz.

d –Yerel seçim ittifakı ile parti ve hareketlerimiz ve esas olarak da halkımız arasında ulusal demokratik işbirliği kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunmak ve ‘Kürt partileri aralarında ittifak yaratamaz’ anlayışını, halkımızın özlemleri doğrultusunda şimdilik Yerel Seçimlerle sınırlı da olsa aşmak istiyoruz. Cumhur ittifakı (AKP-MHP), parti çıkarları adına, ‘küsme lüksümüz yok ittifak yapıyoruz’ diyor ve anlaşıyorsa; Kürt parti ve hareketlerimiz olarak biz de ayrılıklarımızı geri çekip ortak paydalar üzerinde Yerel Seçimlerde ortaklaştığımızı ilan ediyoruz.

e – Önemlisi, en belirleyici paydamız, halkımızın yaşamsal acil ulusal talebi olan ana dilde eğitim-öğretim başta olmak üzere halkımızın demokratik talepleri ile ilgili olarak belediyelerde ulusal demokratik duruş kadar; yerelde halkımıza hizmet götürmek üzerinden hareket edeceğiz.

f – Yerel seçimlere ayrı katılmak isteyen Kürdistani partilerimizin kararlarını demokratik bir hak olarak görüp iradelerine saygı duyduğumuzu, bununla birlikte yukarıda özetlediğimiz özgün koşullar nedeniyle tüm partilerimizin 31 Mart seçimlerinde tek bir seçim ittifakı altında seçimlere katılmalarının tarihi öneminden hareketle son ana kadar diğer partilerimizle de ittifak arayış ve çağrımızı sürdüreceğiz.

g – Türkiye’de HDP’nin en geniş demokrasi güçleriyle yerel seçim ittifakı kurmasını çok önemsediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İnanıyoruz ve başaracağız!

Halkımız/halklarımız kazanacak!

İttifakımız kazanacak!

Biz kazanacağız!

Türkiye halkları kazanacak!”

Demirtaş’tan mesaj: Herkes ittifakın etrafında kenetlensin

Kurulan ittifaka, HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı olan Selahattin Demirtaş’tan da destek mesajı geldi.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden mesaj gönderdi. Mesajında ‘ittifakı desteklediğini’ ve ‘büyük önem verdiğini’ belirten Demirtaş, “Bütün halkımızı bu ittifak etrafında kenetlenmeye çağırıyorum” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın okuduğu Demirtaş’ın mesajı şöyle:

“Değerli arkadaşlar sevgili dostlar;

“Kürt halkının yüzlerce yıldır devam eden siyasi ve ruhsal açıdan ve bununla birlikte coğrafi açıdan parçalanmışlığı başımıza getirilen felaketlerinde onlardan kaynaklı acılarında zemini oldu. Kürt halkı kendi ulusal birliğini sağlayamadığı içindir ki işgallere katliamlara karşı kendini yeterince koruyamadı. Doğası, kültürü, dili, tarihi bir bütün olarak yeryüzündeki varlığı hep ağır saldırı altında kaldı. Ve yüzyıllardır halkımızın tümü ulusal birlik ruhunun ve ittifakının eksiksiz gerçekleşmesini bizlerden bekliyor.

“Bugün Kerkük’te, Musul’da, Süleymaniye’de, Afrin’de veya Bakûre Kürdistan’ın her köşesinde Rojhilat’ta yaşanan acıların ve trajedilerin tek müsebbibi Kürt halkının düşmanları değildir. Kürt halkının ulusal ittifakını sağlayamayan siyasetçilerinde bunda ağır sorumluluğu vardır. Bu vesileyle bugün altına imza attığımız Kürt Partilerinin siyasal işbirliği iradesini tarihi açıdan son derece anlamlı ve önemli bulduğumu belirtmek istiyorum.  

“Tarihin bizlere yüklediği sorumluluklar karşısında partilerimizin veya şahsımızın çıkarları doğrultusunda küçük hesaplara girmek bizlere yakışmazdı. Demokratik çözüm ve barış için Kürt halkına yönelik saldırıları durdurabilmek için bu Kürdistani ittifakı önemsiyor, büyük anlam veriyorum. Anadil çalışmaları ile başlayıp yerel seçim ittifakıyla devam edem bu birlikteliğin kurumsallaşarak kalıcı bir ulusal birliğe dönüşmesini temenni ediyorum.

“Bu doğrultuda partim HDP’nin hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan en geniş ve kapsayıcı politikayı benimseyeceğini biliyorum. Hangi siyasi gelenekten olursa olsun Kürt halkının değerlerine ve Kürdistan’ın özgür yaşamına inanan her kardeşimiz, bu ulusal birlik ruhunun parçası olarak aynı zamanda temsiliyet noktalarında görev almalı, birlik ruhu bu şekilde ete kemiğe büründürülmelidir.

“Bütün değerli kardeşlerimin bu ittifaka kalbini açarak ve kucaklayarak yaklaşmasını umuyorum. Yaşanacak ufak tefek yetmezliklere, eksikliklere takılmadan herkesi bu ittifakın içinde yer almaya davet ediyorum. Özellikle AKP’de yer alan Kürt halkının evlatlarını zulüm partisini terk ederek bu ittifaka katılmaya çağırıyorum. Çok daha güçlü ve başarılı ittifaklara zemin hazırlayacağına inandığım bu çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlarımı kutluyor, ittifakın hayırlar getireceği inancıyla 7’den 70’e bütün halkımızı bu ittifak etrafında kenetlenmeye çağırıyorum.”