Ana SayfaEkonomiSüpermarketlerden patlıcan ve biber satmama kararı

Süpermarketlerden patlıcan ve biber satmama kararı

HABER MERKEZİ – Sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle süpermarket zincirleri patlıcan ve biber satışını bir süreliğine durdurdu. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Altunbilek, ‘alım gücü yüksek bölgelerde bu satışların sürebileceğini’ dile getirdi.

Kış aylarında sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle süpermarket zincirleri bazı ürünlerin satışını bir süreliğine durdurma kararı aldı.

Market zincirlerinin bu kararı, seralarda yetiştirilmiş olan biber ve patlıcanların kilo fiyatının 20 TL’ye kadar yükselmesi üzerine aldığı belirtildi.

Hürriyet’e konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek alınan kararı doğruladı ancak “Alım gücü yüksek bölgelerde patlıcan, biber satışları” sürebilir dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı bir konuşmada marketlerdeki gıda fiyatlarının enflasyondaki düşüşü yansıtmadığını belirterek şunları söylemişti:

“Faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş. Buna rağmen markette hala sebze meyvede fiyat düşmüyor. Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız.”