Ana SayfaDünyaABD’den Venezuela’ya asker gönderme sinyali

ABD’den Venezuela’ya asker gönderme sinyali

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Trump, Venezuela’da, muhalif siyasetçi Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından başlayan krize ilişkin “Asker göndermek bir seçenek” açıklamasını yaptı.

Venezuela’da 2015 seçimlerinde muhalefetin çoğunluğu ele geçirdiği ancak 2017 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından yetkileri elinden alınan Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından başlayan siyasi kriz tırmanıyor.

Guaido’nun devlet başkanlığını ilk tanıyan ülke olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Devlet Başkanı Donald Trump, Venezuela’daki siyasi krize ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Amerikan CBS kanalına konuşan Trump, Venezuela’ya ABD askeri göndermenin bir seçenek olduğunu ifade etti.

Trump ayrıca, “Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun benimle görüşme talebini de reddettim” diye konuştu.

Ne oluyor?

Venezuela’da Maduro iktidarını “meşru olmadığı” gerekçesiyle tanımadığını açıklayan Ulusal Meclis Başkanı Guaido, 23 Ocak Çarşamba günü kendini devlet başkanı ilan etmişti.

Guaido, ABD başta olmak üzere Kanada, çok sayıda Güney Amerika ülkesi ve Avrupa’dan destek alıyor.

Özellikle Venezuela ordusunun mevcut Devlet Başkanı Maduro’nun arkasında durması Guaido’nun durumunu zorlaştırıyor. Juan Guaido da askerlere çağrıda bulunarak, Venezuela halkının yanında olmalarını talep ediyor.

Kendi meşru iktidarına karşı bir darbe yapılmaya çalışıldığı görüşünü savunan Nicolas Maduro ise, şu an için aralarında Rusya, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin de olduğu bazı devletlerin desteğine sahip.

Diğer taraftan Venezuela’da son birkaç yıldır dönem dönem yoğun protesto gösterileri düzenlendi. Bunların bir kısmı aylarca sürerken, bir bölümü de kısa süre içerisinde sönümlendi.

Analistler, Venezuela’daki siyasi durumun son yıllarda oldukça karmaşık bir hal aldığını ve bu nedenle de neler olabileceğini öngörmenin oldukça zor olduğunu söylüyor.