Ana SayfaEkonomiKitap ve süreli yayınlarda KDV kaldırıldı

Kitap ve süreli yayınlarda KDV kaldırıldı

HABER MERKEZİ – Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlandı.

Ekonomide yeni düzenlemeler getiren “Sosyal Hizmetler Kanunu” ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, dün akşam Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren düzenlemelerden bazı başlıklar şöyle:

  • “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu” hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV (Katma Değer Vergisi) oranı sıfırlandı. İstisna had sınırı ise bu istisnanın uygulanmasında geçerli olmayacak.
  • İşverenlere, 2018 yılı içinde iş yerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihlerinde işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak.
  • Cep telefonları ile diğer alıcısı bulunan verici portatif (cellular) telsiz telefon cihazlarının vergi oranlarının belirlenmesinde özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak yeniden düzenlendi. ÖTV matrahı bin 200 lirayı aşmayanlar, ÖTV matrahı bin 200 lirayı aşıp, 2 bin 400 lirayı aşmayanların vergi oranı yüzde 25 olacak.
  • Taşeron işçilere, 11 Eylül 2014’ten sonra imzalanan ihale sözleşmeleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kıdem tazminatı ödemeleri, sözleşmede aksi belirtilmemişse, taşeron işverene rücu edilmeyecek.
  • Taşeron işçiye ödenen kıdem tazminatının 11 Eylül 2014’ten sonraki kısmı için kamu kurum ve kuruluşları tarafından taşeron şirkete gönderilen davalar hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedilecek.