Ana SayfaEkonomiKuru soğanda sıfır gümrük vergisinin süresi 31 Mart’a uzatıldı

Kuru soğanda sıfır gümrük vergisinin süresi 31 Mart’a uzatıldı

HABER MERKEZİ – Kuru soğanda gümrük vergisinin süresi 31 Mart tarihine uzatıldı.

Gıda ürünlerinde yaşanan yüksek fiyat artışlarının ardından Türkiye, çeşitli gıda maddelerinin ithalatında gümrük vergisini sıfıra indirmişti.

Kuru soğan için süresi bugün sona eren uygulama, 31 Mart’a kadar uzatıldı.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gümrük vergisinin sıfırlanmasının ardından Van’ın İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan soğan ithalatına başlanmıştı.

Ne oluyor?

Sanayi üretiminde düşüş, dolar kurlarındaki hızlı artış ve giderek yükselen işsizliğe konkordato ve iflaslar eşlik ederken enflasyon yüzde 20’lerin üzerinde yer almaya devam ediyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetindeki neredeyse her grupta fiyat yükselişleri devam ederken, en çarpıcı artış gıdada yaşanıyor.

Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılının Ocak ayına ilişkin verilerine göre gıdadaki artış son bir yılda yüzde 30’u aştı.

Pek çok iktisatçı bu durumu ‘tarımın iflası’ olarak yorumluyor. Konuyu değerlendiren isimlerden iktisatçı Ümit Akçay, “Diğerleri neyse de, gıda enflasyonu, neredeyse tamamen ‘ev yapımı’, yani AKP iktidarlarının uyguladığı birikim modelinin ve ona bağlı gelişen tarım politikasının iflasını gösteriyor” diyor.

Yaklaşan yerel seçimlerde ekonomi ana gündem maddesi olmaya devam ederken, son olarak 11 Şubat Pazartesi günü itibariyle İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri tarafından tanzim satış noktaları açıldı.

Hükümetin sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek iddiasıyla gündeme getirdiği tanzim satış noktaları, iki buçuk ay süreyle faaliyet gösterecek.