Ana SayfaDünyaReuters Venezuela’nın altın ticaretini inceledi: En büyük alıcı Türkiye

Reuters Venezuela’nın altın ticaretini inceledi: En büyük alıcı Türkiye

HABER MERKEZİ – Venezuela’nın altın ticaretini inceleyen Reuters haber ajansına göre altının önemli bölümü işlenmemiş olarak Türkiye’ye gönderiliyor. Venezuela ise bunun karşılığında Türkiye’den ihtiyaç duyduğu makarna ve süt tozunu alıyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters, derin bir ekonomik ve siyasi kriz içerisindeki Venezuela’nın altın ticaretini mercek altına aldı.

Onlarca kişiyle görüşerek hazırlanan Reuters dosyasında, Venezuela’da ekonomideki çöküşle 300 bin civarında kişinin ülkenin derme çatma altın madenlerinde çalışmaya başladığı, çıkarılan işlenmemiş altınların ülke dışına gönderildiği ve bu yolla uluslararası yaptırımların aşıldığı belirtiliyor.

Raporda, bu ticaretin merkezinde Türkiye’nin de yer aldığı bildiriliyor.

Reuters’ın resmi kayıtlardan aktardığına göre Venezuela bu yolla 2018 yılı içinde Türkiye’ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi.

Venezuela ise gönderdiği altınların karşılığında başta makarna ve süt tozu olmak üzere gıda maddeleri alıyor.

Söz konusu ticaret, Venezuelalı iki üst düzey yetkilinin ajansa yaptığı açıklamalara dayandırılıyor.

Rapora göre Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret sadece 2018’de 8 kat artmış durumda.

Hangi şirketlerin adı geçiyor?

Türkiye’de altın piyasasında çalışan bir kaynak, bir Venezuelalı diplomat ve iki üst düzey Venezuela yetkilisinin verdiği bilgilere göre, bu altının alıcıları arasında İstanbul Altın Rafinerisi (IGR) ve Sardes Kıymetli Madenler adlı şirket de var.

IAR CEO’su Aysen Esen şirketin Venezuela ile altın alışverişinde bulunduğu yolundaki iddiaları reddediyor. Hatta Esen, Türkiye hükümetine, Venezuela ile çalışmanın “önde gelen kurumlar ve devlet açısından doğru olmayacağını” anlattığını söylüyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre altın ticareti konusunda adı geçen diğer şirket Sardes Kıymetli Madenler’in İstanbul’daki ofisi ise soruları yanıtsız bırakıyor.

Öte yandan Bloomberg haber ajansı Ocak 2018’de Venezuela’dan 41 milyon dolarlık altın alımıyla ticari faaliyetlerine başlayan Sardes’in, 1 milyon dolar sermayeyle kurulmuş bir şirket olmasına karşın 900 milyon dolarlık altın ticaretine aracılık yaptığını ifade ediyor.

Venezuela’nın altın projesi

Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin altın projesiyle ekonomisini ayakta tuttuğu bir süredir bütün ayrıntılarıyla olmasa bile biliniyor.

Habere göre Maduro hükümeti de altını bol topraklarda derme çatma madenlerden altın çıkaranlara hiçbir kurala ve kaideye bağlı olmadan parlak bir gelecek vaat ediyor.

Şimdiyse, yüz binlerce yoksul kişi, olabilecek en kötü koşullarda, hastalıklarla boğuşarak altın çıkarmaya çalışıyor.

Bölgede sıtma gibi hastalıkların yanı sıra soygun ve cinayetlerin de yaygın olduğu söyleniyor.

Maduro hükümeti 2016 yılından bu yana alabildiği bütün altını alıyor.

Karşılığındaysa çalışanlara Merkez Bankası’nın sürekli para basması nedeniyle değeri çok düşen paralarla ödeme yapılıyor.

Ama bu altınlar Merkez Bankası kasalarında çok uzun süre kalmıyor. Venezuela merkez bankasının altın stoğu son 75 yılın en düşük düzeyinde.

Maduro hükümeti hem yeni gelen ham altınları hem de daha önceden elde ettiği stokları hızla satarak faturalarını ödemeye çalışıyor ve ülkede ihtiyaç duyulan temel ihtiyaç maddelerini dışardan satın almak için altını nakit gibi kullanıyor.

Üst düzey iki Venezuela yetkilisine göre bugünlerde en büyük alıcısı da Türkiye.

ABD’nin yaptırım ve tehditleri

Diğer yandan ABD Maduro’nun elindeki altınları kullanmasını engellemek için yaptırımlara başvuruyor.

Başkan Donald Trump yönetimi bu kapsamda Britanya’ya Venezuela’nın Britanya Merkez Bankası’na koyduğu 1,2 milyar dolarlık altın stokunu dondurması için baskı yapıyor. Baskı yapılan ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğu belirtiliyor.

ABD yetkilileri geçtiğimiz haftalarda ise Abu Dabi merkezli bir yatırım firmasını Venezuela ile altın alışverişi konusunda uyardı ve Venezuela altınıyla ilgilenebilecek diğer potansiyel yabancı şirketlere de yaptırım tehditlerinde bulundu.

Donald Trump 1 Kasım 2018 itibariyle imzaladığı başkanlık kararnamesiyle ABD vatandaşları ve kurumlarının Venezuela’dan altın almasını yasaklamıştı.