Ana SayfaGüncelTemelli: Leyla Güven 94 gündür adalet için sesleniyor

Temelli: Leyla Güven 94 gündür adalet için sesleniyor

HABER MERKEZİ – HDP, devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Mersin’de “Demokrasi, özgürlük ve adalet” sloganıyla miting düzenledi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, binlerce kişinin katıldığı mitingde, “Leyla Güven tam 94 gündür bu ülkenin adaletten, barıştan ve demokrasiden nasibini almamış iktidarına sesleniyor. Demokrasi, hukuk adalet için adım atmaları için sesleniyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” başladığını duyurduğu açlık grevi eyleminin 94’üncü gününde.

Güven’in yanı sıra 300’ü aşkın tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi ve aktivist de yurt dışında açlık grevi eylemini sürdürüyor.

Eylemler devam ederken, HDP açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla “Demokrasi, özgürlük ve adalet” sloganıyla Mersin Yenişehir Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanında bir miting düzenledi.

‘Güven adalet için iktidara sesleniyor’

Sağanak yağışa rağmen binlerce kişinin katılım gösterdiği mitingde DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk konuştu. Öztürk, “Leyla Güven ve tutuklu arkadaşlarımız tarihi bir direniş başlatmıştır. Karanlık döneme ışık olmuşlardır. Bizlerde bu ışıkla her yerde sesimizi yükseltmeliyiz. Tecrit başlı başına bir insanlık suçudur. Bu tecrit sadece Öcalan üzerinde değil, Kürtleredir. Bunun kanıtı milyonlarca Kürt iradem Öcalan’dır demiştir” diye konuştu.

Mitingde son söz alan isim ise HDP Eş Başkanı Sezai Temelli oldu.

Temelli, “Leyla Güven tam 94 gündür bu ülkenin adaletten, barıştan ve demokrasiden nasibini almamış iktidarına sesleniyor. Demokrasi, hukuk adalet için adım atmaları için sesleniyor” dedi.

“Ülkede tecrit varsa adalet yoktur” diyen Temelli, şöyle devam etti:

“Hukuk devletinin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Son 3,5 yıldır bu ülkede ağırlaştırılmış tecrit var, son 3,5 yıldır bu ülkede adalet yok, barış yok. Ülke hızla demokrasiden uzaklaştırıldı. HDP olarak hep birlikte demokrasi ve adalete sahip çıkmak için yan yanayız, omuz omuzayız. Bütün Türkiye’yi Leyla Güven’in eylemine duyarlı olmaya, bu konuda inisiyatif almaya çağırıyoruz. Hukuk ve adaletten yana olan herkesi bu büyük buluşmaya davet ediyoruz. Gelin bu gidişata hep birlikte son verelim.”

Temelli, “Savaş ve zulüm politikalarını dayatmaya devam ediyor. Bunların karşısında bizim bir fikriyatımız var, tecride karşı, savaşa karşı ortak vatanımızda Demokratik Cumhuriyet fikriyatımız var. Selam olsun bu fikriyata, selam olsun İmralı’ya, selam olsun Öcalan’a” diye de ekledi.

Temelli sözlerini, “Bu toprakların kalemi, edebiyatçısı güzel insan Yaşar Kemal’i de anmak istiyorum. “Dağlar, insanlar, savaş bile ölümden yoruldu, şimdi barış şiirleri yazmak zamanıdır.” Hep birlikte barışın şiirlerini okuyacağız, barışın şarkılarını söyleyeceğiz, barışın halayına duracağız” ifadeleriyle sonlandırdı.

Previous post
İstanbul'da tur teknesinden düşen bir kişi hayatını kaybetti
Next post
Kartal’da çöken bina: Enkaz altında kalan 35 kişiden 21'i yaşamını yitirdi