Ana SayfaGüncelHDP Diyarbakır il binasına baskın: Açlık grevcilerinden dördü tutuklandı

HDP Diyarbakır il binasına baskın: Açlık grevcilerinden dördü tutuklandı

HABER MERKEZİ – HDP Diyarbakır il binasının kapısı kırılarak düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan yedi açlık grevi eylemcisinden dördü tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 125’inci günü geride bırakıyor.

Geçtiğimiz hafta Güven’e destek vermek amacıyla aralarında HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın da bulunduğu 10 kişi süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlamıştı.

8 Mart gecesi eylemin sürdüğü HDP Diyarbakır il binasına kapıları kırararak baskın düzenleyen polis, açlık grevindeki Sevican Yaşar, Salih Cansever, İsmet Yıldız, Salih Tekin, Bilal Özgezer, Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ateş’i gözaltına almıştı.

Bugün Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilen açlık grevcilerinden Sevican Yaşar, İsmet Yıldız, Salih Tekin ve Bilal Özgezer çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutukladı.

Açlık grevleri

Leyla Güven’in açlık grevi eylemi bugün 125’inci gününde.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Güven’in sağlık sorunları artıyor.

Geçtiğimiz hafta DW Türkçe’ye konuşan Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin bu süreçte 14 kilo kaybettiğini, konuşmakta ve yürümekte zorluk çektiğini söylüyor.

Diyarbakır’daki evinde refakat ettiği annesinin sağlığına ilişkin endişelerin her geçen saat arttığını anlatan Temizkan, şunları dile getiriyor: “Artık kas erimesi başladı ve ciddi ağrıları oluyor. Annem 55 yaşında ve sağlığı açısından çok riskli bir evreye girdi. Bu nedenle çok ama çok endişeliyim. Ama annem talebi karşılanana kadar eylemini sürdürmekte de kararlı.”

HDP Milletvekili Güven, PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit kaldırılana dek eylemini sürdüreceğini söylüyor.

Güven’le beraber yine aynı taleple cezaevlerinde ve yurt dışında başlatılan eylemler de sürüyor.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nin verilerine göre farklı cezaevlerinde 331 tutuklu 16 Aralık’tan bu yana kadar farklı tarihlerde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı ve bu eylemini sürdürüyor.

1 Mart’ta ise bu sayı daha da arttı. Çünkü tutuklular 1 Mart itibariyle açlık grevi eylemlerinin tüm cezaevlerine yayılacağını duyurmuştu.