Ana SayfaGüncelNedeni siyasi durum: Almanların yüzde 80’i Türkiye’ye seyahat etmek istemiyor

Nedeni siyasi durum: Almanların yüzde 80’i Türkiye’ye seyahat etmek istemiyor

HABER MERKEZİ – Tagesspiegel gazetesinin anketine göre birçok Almanya vatandaşı, siyasi nedenlerle Türkiye’ye seyahat etmek istemiyor.

Türkiye’deki siyasi durum nedeniyle Almanların çoğunluğu ülkeye seyahat etmek istemiyor.

Veriler Almanya’da yayımlanan Tagesspiegel gazetesinin yaptırdığı ankete dayanıyor.

Anket, Civey araştırma şirketi tarafından 6 Mart-12 Mart tarihleri arasında 5 bin 47 kişinin katılımıyla yapılmış.

Ankete göre Almanya vatandaşlarının yaklaşık yüzde 80’i Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünmediğini söyledi. Yüzde 66,8’i ise kesinlikle Türkiye’ye gitmeyeceğini belirtti.

Soru sorulan her beş kişiden biri yaşanan gelişmelerden etkilenmediğini ve Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünebileceğini söyledi.

Foto: dpa

Türkiye, Almanya vatandaşları için İspanya ve Yunanistan’ın ardından en çok tercih edilen yurt dışı tatil destinasyonu konumunda bulunuyor.

Ancak son dönemdeki siyasi gelişmeler bu akışı etkiliyor.

İçişleri Bakanı Soylu 3 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada, “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeri girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil” demişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı bunun üzerine Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyelerini güncellemiş, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yayınlanan Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyelerinde “Türk hükümetinin, Alman medyasının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik yeni tedbirler almasının ihtimal dışı bırakılamayacağı” ifadesi yer almıştı.

Öte yandan aralarında Almanların da bulunduğu birçok yabancı gazetecinin süresi dolan basın kartlarının yenilenmemesi de Almanya’da tepkiyle karşılanıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’de yabancı basın mensuplarına akreditasyon verilmemesini eleştirmişti.

Türkiye’de görev yapan ve basın kartlarının süresi uzatılmayan iki Alman gazeteci, hafta sonunda Türkiye’den ayrılmak zorunda kalmıştı. Bu gazetecilerden biri daha sonra basın kartının yenilendiğini ve önümüzdeki günlerde Türkiye’ye döneceğini duyurdu.


Bu haber DW Türkçe’den alınmıştır.
Previous post
Batman ve ninja kaplumbağaları buluşturan bir animasyon film
Next post
Antep'te onlarca ülkeye ihracat yapan fabrika üretimi durdurdu, işçiler eylemde