Ana SayfaEkonomiSanayi üretimi yüzde 7,3 düştü, ‘ekonomide küçülme sürecek’

Sanayi üretimi yüzde 7,3 düştü, ‘ekonomide küçülme sürecek’

HABER MERKEZİ – Sanayi üretimi, 2019’un Ocak ayında yüzde 7,3 geriledi. İktisatçılara göre bu veriler, ekonomide küçülmenin devam edeceğine işaret.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi verisini açıkladı.

Buna göre sanayi üretimi, Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 oranında azaldı.

Verilere göre sanayi üretimi Ocak’ta aylık bazda ise yüzde 1 arttı.

Alt sektörler ne durumda?

Açıklanan verilere göre ekonominin sanayi cephesinde bazı alt sektörler bakımından son durum şu şekilde:

  • Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 düştü, bir önceki aya göre yüzde 1,7 arttı.
  • İmalat sanayi sektörü endeksi son bir yılda yüzde 7,5 düştü, bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı.
  • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi son 12 ayda yüzde 1,7 azaldı, bir önceki aya göre ise yüzde 0,1 arttı.

Ekonomide küçülmenin devamına işaret

Verileri Twitter üzerinden değerlendiren kimi iktisatçıların görüşleri şöyle:

Veysel Ulusoy

“Sanayi üretiminde 2019 Ocak’ta geçen yıla göre % 7,3 düşüş.. Bu devam edecek! Zira ara malı, teknoloji üretimimiz 2 haneli düşüş gösterdiği gibi, ithalattaki ara ve sermaye malı eksikliği de durgunluğu daha da derinleştirecek.”

Ümit Akçay

“Aylık değişim olarak Ağustos’dan beri her ay üst üste daralan sanayi üretimi Ocak’ta ilk kez artıya geçti. Ancak bu henüz daralma trendinin kırılması anlamına gelmiyor.”

Banu Kıvcı Tokalı

“Ocak ayında sanayi üretiminde yıllık yüzde 7,3 daralma. Şubat ilk tahminim de yine eksi tarafta, yüzde -5 civarı olabilir. Bu durumda, 1. çeyrekte de yıllık daralma rakamı yüksek olasılık. İlk tahminim yüzde -3 civarı.”

Yalçın Karatepe

“Türkiye ekonomisi küçülmeye devam ediyor. Açıklanan sanayi üretim verileri en kötünün geride kalmadığını gösteriyor. Sanayi üretim endeksi Ocak ayında yüzde 7,3 azaldı. Küçülme ara malında yüzde 10,9, sermaye mallarında yüzde 8,1, dayanıksız tüketimde yüzde 3,5.”

Mustafa Sönmez

“Sanayi üretimi Ocak’ta önceki Ocak ayına göre yüzde 7,3 azaldı. Beklentiler de böyleydi. Üretim Ocak ayında, Aralık’a göre ise yüzde 1 arttı. İhracat siparişleri etkisiyle. Kalıcı artış değildir.”