Ana SayfaGüncelSon 13 gün: Yerel seçime giderken kim ne diyor, neler oluyor?

Son 13 gün: Yerel seçime giderken kim ne diyor, neler oluyor?

HABER MERKEZİ – Yerel seçimlere iki haftadan az bir süre kaldı. AKP ile MHP yani ‘Cumhur İttifakı’ mitinglerde daha çok ‘beka’ konusunu dillendirirken, muhalefetin gündeminde ekonomik kriz ve demokratikleşme var. Günbegün yaşanan gelişmeleri, yapılan açıklamaları aktarıyoruz. Bugünün öne çıkanlarını da sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 


17:05 | Themis Araştırma’nın İstanbul anketi: İmamoğlu bir puanla önde

31 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala kamuoyu araştırma şirketi Themis Araştırma, İstanbul’a dair yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

95 mahallede 2 bin 161 seçmen ile yüz yüze görüşerek yapılan anketin sonuçlarına göre CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 38,6’sını alırken, bu oran AKP’nin adayı Binali Yıldırım için yüzde 37,9.

Kararsızlar dağıtıldığında ise Ekrem İmamoğlu’nun oyu yüzde 49,3, Binali Yıldırım’ınki ise yüzde 48,3 olarak hesaplanıyor.


14:40 | Demirtaş’tan Akdeniz’e seçim mesajı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden Mersin’in Akdeniz ilçesindekilere mesaj gönderdi.

Demirtaş, yerel seçimlere ilişkin mesajında, “Mersin Akdeniz adaylarımız Emine Şilan Yüksekkaya ve Reşat Aşan şahsında tüm halkımızın tereddütsüz bir şekilde HDP’nin arkasında duracağına, kayyum politikasına karşı demokrasinin yanında olacağına yürekten inanıyor. Hepinize sıcak selam, sevgilerimi gönderiyorum….” dedi.


12:17 | Kılıçdaroğlu’ndan ülkücülere: Kardeşlerim, bu mu milliyetçilik?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde iktidar bloğunun tutumunu eleştirdi.

Ankara’da konuşan CHP lideri, “Öyle bir seçim atmosferi yaratılıyor ki, elde kılıç kalkan birbirimizi öldüreceğiz. Nereden çıktı bu? Niçin yapıyorlar? Neden böyle bir ayrımcılık üzerine siyaset inşa ediliyor?” diye sordu.

İşsizlik, ekonomi, milliyetçilik, dış politika ve kutuplaşma üzerinden iktidara eleştiri getirmeyi sürdüren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ülkücü kardeşlerime seslenmek isterim; bana dünyada bir örnek göstersinler, kendi silah fabrikasını yabancı orduya satan bir devlet gösterin?

“Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın yüzde 49.9’u ile en büyük ortağı Katar ordusu. Bu mudur milliyetçilik? Milliyetçi ve ülkücü kardeşlerime sesleniyorum, eğer hala gidip o fabrikayı satanların sözcülüğünü yaparsanız o fabrikayı satanlara oy verirseniz ben size asla ne milliyetçi ne de ülkücü derim.”


11:48 | Ahmet Türk: 7 Haziran benzeri bir sonucu 31 Mart’ta da alacağız

HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, 31 Mart yerel seçimlerinde “7 Haziran’a benzer bir sonuç” elde edeceklerini söyledi.

ANF’ye konuşan Türk, “baskılardan dolayı bir suskunluğun olduğunu ancak halkta kayyumlara karşı bir kararlılığın olduğunu” belirtti.

“Her gittiğimiz köyde ‘Gelmenize gerek yok. Biz televizyonlardan her şeyi izliyoruz, nasıl bir Kürt düşmanlığının yürütüldüğünü görüyoruz bu konuda hiçbir endişeniz olmasın’ diyorlar.

“Ben inanıyorum ki; 7 Haziran 2015’te aldığımız sonuca benzer bir sonucu 31 Mart’ta alacağız. Dediğim gibi; bakmayın bir suskunluk var ama bir kararlılık da var. Halkımız politize olmuş bir halk. Her şeyi çok yakından izliyor.”

Belediyelere atanan kayyumların politikalarını da eleştiren Türk, “Kasada 94 milyon civarında parayla gasp edilen belediye şimdi büyük bir borç yükü altında. Harcanan paranın karşılığında bir yatırımın olmadığını insanlar da görüyor. Belediye bitmiş durumda” dedi ve ekledi:

“İhalelerin tümü 15-20 yıllık borçlandırmayla yapılmış. Çok büyük harcamaların olduğunu görüyoruz. Bir icraat yok. Kızıltepe yoluna birkaç tane deve koymuşlar, demirden şeyler dikmişler. Belediyeyi geri alınca bunların hepsini sökeceğiz.”


11:15 | Zeybekci: İzmir’de hata bizim

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekci, partisinin bugüne kadar İzmir’i kazanamamasından kendilerinin sorumlu olduğunu söyledi.

DW Türkçe’den Nevşin Mengü’ye konuşan Zeybekci’nin ilgili açıklaması şöyle:

“İzmir’in ciddi altyapı sorunları var ama buna rağmen seçmenin istikrarlı bir şekilde CHP’yi tercih etmesiyle ilgili olarak hata bizde. Biz kendimizi İzmir’e anlatamadık. İzmir’in problemlerini çözmek adına samimiyetimizi tam olarak anlatamadık belki. Burada bir hata varsa bize aittir. Mazereti ‘bizi anlamadılar’ diye İzmirlinin üzerine atmak benim tarzım değil.”


10:48 | Sosyal yardımlar seçmen tercihini nasıl etkiliyor?

Sosyal yardımların eşit biçimde dağıtılması ilkesinin ihlal edildiği ve yardım almanın ilk koşulunun “AKP’li olmak” olduğu iddiaları gündemden düşmüyor. Seçmenin bir bölümünde “AKP olmazsa sosyal yardım alamam” algısı oldukça güçlü.

SAMER Koordinatörü Yüksel Genç ve SODEV Başkanı Ertan Aksoy da seçmenlerin davranışları üzerinde sosyal yardımların etkili olduğunu dile getiriyor. Genç’e göre “sosyal yardımların dağıtılış biçimi seçmeni AKP’li yapma amacıyla kullanılıyor.”

Sosyal yardım alan seçmenler arasında ise bu konuda görüş farklılıkları bulunuyor. Ancak yardım alanların çoğu “Yardım ile geçiniyorum, keserler” diyerek konuşmaktan korkuyor.


10:45 | Seçim propagandası: Cami minaresine AKP bayrağı asıldı

Aydın’da bir cami minaresine AKP’nin bayrağı asıldı.

Aydın Günaydın gazetesinin haberine göre kentin Bozdoğan ilçesi Haydere mahallesi camisinin minaresine AKP bayrakları asıldı.

AKP Bozdoğan İlçe Başkanı Kemal Bozoğlu bayrağın kendileri tarafından asılmadığını söylerken, “Gece yarısından sonra bir vatandaşın bireysel olarak yaptığı bir davranıştır” dedi. Mahalleli ise “Allah’ın evini de siyasete alet etmeye çalışıyorlar” diyerek duruma tepki gösterdi.

AKP Bozdoğan ilçe teşkilatı Şubat sonunda okulda propaganda yapmasıyla da gündeme gelmişti. AKP belediye başkan adayı Ufuk Altıntaş, Bozdoğan’da bir okulda seçmenlerde hitap edip bunu sosyal medyada paylaşınca tepki çekmişti.


09:45 | Okullar da ‘Cumhur İttifakı’nın radarında: Lise binasında Bahçeli posteri, adaylar dersliklerde

Yönetmelikte yasak olmasına rağmen AKP ile MHP yani ‘Cumhur İttifakı’nın okullarda seçim propagandası yürüttüğü iddia edildi.

Artı Gerçek’in haberine göre AKP-MHP ittifakının birçok il ve ilçede okullarda çalışma yürütmesine Milli Eğitim Bakanlığı ise sessiz.

Habere göre propaganda yapılan okullar arasında Adıyaman Kahta ilçesi belediye başkan adayı Engin Akel’in seçim bölgesindeki okullar var. Akel’in bu sınıflara kadar girerek propaganda yaptığı öne sürülüyor.

AKP Devrek Belediye Başkan adayı Sezai Bükrü’nün de ilçede bulunan okulları ziyaret ederek, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldiği belirtiliyor.

Yine AKP Sarıyer Belediyesi başkan adayı Salih Bayraktar’ın Ali Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu ziyaret edip seçim çalışması yaptığı, AKP Siirt Belediyesi başkan adayı Ali İlbaş’ın da Belediye Meclis Üyesi adayları ile seçim çalışmalarını okullara taşıdığı iddia ediliyor.

Balıkesir Ayvalık’taki Cunda Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde ise durum daha farklı. Okulun pansiyonunda ‘Cumhur İttifakı’nın MHP Balıkesir Belediyesi başkan adayı Nazmi Başaran’ın aday tanıtımı yapılan okulda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dev posteri asılmış. Öğrencilerin tepkisi üzerine lise binasından posterin indirilerek pansiyon binasına taşındığı belirtiliyor.