Ana SayfaCezaevleri‘Çocuklar ölmesin’ diyen öğretmen Ayşe Çelik cezaevine girdi

‘Çocuklar ölmesin’ diyen öğretmen Ayşe Çelik cezaevine girdi

HABER MERKEZİ – “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik, cezasının infazı için cezaevine girdi.

Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanıp Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve aldığı 1 yıl 3 aylık hapis cezasının infazı üç kez ertelenen öğretmen Ayşe Çelik tutuklandı.

Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Ayşe Öğretmen’in, mahkum edildiği hapis cezasının infazı için bugün yeniden cezaevine girdiğini duyurdu.

Avukat Karaman, müvekkilinin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvurunun ise henüz karara bağlanmadığını belirtti ve ekledi:

“AYM’den, incelemede olan, görüşmek ve karar vermek için hiç bir eksiği bulunmayan başvurunun biran evvel karara bağlanmasını, bu mağduriyeti ortadan kaldırmasını bekliyoruz. İnfaz gerçekleştikten sonra çıkacak hiç bir karar telafi edici olmayacaktır.”

Diğer yandan 1,5 yaşındaki kızı Deran’ı annesine bırakmak zorunda kalan Ayşe Çelik, cezaevine girmeden önce yaptığı açıklamada bebeğinin rahatsız olduğunu hatırlatarak, “Cezaevi koşulları onun için uygun değil. Tüm bunları düşününce kızımı anneme bırakma kararı verdim. Duygularımın tarifi imkansız. Çok üzgünüm” dedi.

Ne olmuştu?

Öğretmen Ayşe Çelik, 9 Ocak 2016 tarihinde Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanıp Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka…” demişti.

Yaptığı bu açıklamalar gerekçe gösterilerek hakkında dava açılan Çelik’e 1 yıl 3 aylık hapis cezası verilmişti.

Çelik’in hakkında verilen hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

O dönemde henüz 2 aylık bir bebeği olan Ayşe Çelik’e verilen ceza yapılan başvuru üzerine 20 Nisan 2018’e ertelenmişti.

6 aylık infaz erteleme süresi dolan Ayşe Çelik’in 10 günlük infaz erteleme talebi de mahkeme tarafından reddedilmişti.

Bunun üzerine Çelik altı aylık bebeğiyle birlikte cezaevine girmiş, 4 Mayıs 2018’de ise ‘denetimli serbestlikle’ tahliye edilmişti.

4 Mayıs’ta tahliye edilen Ayşe Çelik’in infazının 6 ay daha ertelendiği, 31 Ekim 2018’e kadar ara verileceği ve bu tarihten sonra kalan cezasını yatacağı belirtilmişti.

Bu kararın ardından Çelik, infazının ertelenmesi için bir kez daha başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu değerlendiren başsavcılık da infaz erteleme talebini kabul etmişti. Cezanın 17 Nisan 2019 tarihine kadar ertelendiği bildirilmişti.