Ana SayfaDünyaİspanya sandık başına gidiyor: Feminist örgütlerden seçimlere yönelik manifesto

İspanya sandık başına gidiyor: Feminist örgütlerden seçimlere yönelik manifesto

HABER MERKEZİ – 8 Mart’ta milyonlarca kişinin katıldığı bir feminist grev örgütleyen İspanya’daki feminist örgütler, 28 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlere yönelik 10 başlık altında taleplerini içeren bir manifesto açıkladı.

İspanya, 28 Nisan’da (yarın) erken genel seçimler için sandık başına gidiyor.

Seçimler öncesi ülkedeki feminist örgütler, taleplerini içeren bir manifesto hazırladı.

8 Mart’ta milyonlarca kişinin katıldığı bir feminist grev örgütleyen örgütlerin hazırladığı manifesto, 11 Nisan’da ülkenin en büyük dört partisine sunuldu.

156 feminist örgütün imzaladığı, 10 başlık altında toplanan talepleri de içeren feminist manifesto şöyle:

Kuşaklararası ve farklılıklarla dolu feminist hareket, İspanya’da, Arjantin’de, Brezilya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hindistan’da ve dünyanın farklı noktalarında durmadan büyüyor. 2013’te kürtaj hakkı için yapılan seferberlikten 2014’teki özgürlük trenine; 7 Kasım 2015’teki erkek şiddetine karşı yapılan ulusal yürüyüşten 2018 ve 2019 yıllarında yapılan feminist grevlere; sadece kadınlara yapılan ayrımcılığa ve şiddete karşı oluşturduğumuz bir hareket değil ayrıca emek, bakım, pension (sosyal yardımlar için ödenen para ve emekli aylığı), sağlık, eğitim, cinsellik, tüketim, sınırlar ve laiklik ile ilgili önerileri de içeren bir protesto hareketiyiz. Birlikte, diğer sosyal hareketlerle olan bağımızı güçlendiriyoruz.
2016’da yapılan seçimlerden beri, ülkemizde kadın erkek eşitliğiyle ilgili ürkek adımlar atıldı. Toplumsal cinsiyet temelli şiddete karşı devlet paktı (minimum haklarla) yapıldı, bütçeler arttırıldı ve belediyelerdeki eşitlikle ilgili rekabetler çözümlendi. Yine de gerçek ve yeterli bir eşitliğe ulaşabilmek için hâlâ alınması gereken çok yol var. Bunun yanında, siyasal gerginlik, köktendincilikteki yükseliş, kazanılmış hakların elimizden alınma riski göz önüne alınınca bu seçimler kadınların çıkarlarını koruma açısından endişe veriyor. Bu yüzden aşağıda imzacı olan feminist örgütler olarak 28 Nisan 2019’daki genel seçimlerdeki adaylara ve yurttaşlara, aşağıda belirteceğimiz gerçekliği yansıtan taleplerde bulunmalarını öneriyoruz:
  • Toplumsal cinsiyet temelli şiddete karşı mücadele
  • İstihdamdaki kadınlara yönelik ayrımcılığın sona ermesi/ Daha kaliteli iş ve eşitsizliği arttıran kısıtlamaların gözden geçirilmesi
  • 0-3 yaş arası çocukların kapsamlı eğitimi (evrensel, ücretsiz ve halk) ve ihtiyacı olanlara tam gün bakım hizmeti
  • Kadın erkek eşitliği için yeterli kurumsal mekanizmalar
  • Tüm sağlık politikalarının cinsiyet perspektifiyle gözden geçirilmesi, Evrensel Halk Sağlığı
  • Üretimde ve tüketimde eko-feminizm
  • Seks işçiliğinde ve kadın ticaretinde cinsel sömürüye karşı kapsamlı bir yasa onayı
  • Konut hakkı
  • Sınırlar, göçler, sığınma ve vatandaşlık/ eşitlik ve insan haklarının menşe, etnik köken, sınıf veya diğer koşullara göre ayrıcalıklar olarak görülmemesi
  • Eşitlik için eğitim

İspanya’da feministler, 2016 yılında yapılan seçimlerden sonra kadınlar lehine kimi kurumsal ilerlemeler olduğunu kabul ediyor. Ancak bu ilerlemenin minimum düzeyde kaldığını, yasaların kadın cinayetlerini ve erkek şiddetini önlemede yetersiz kaldığını vurguluyor.


Çatlak Zemin’de “İspanya’da 156 kadın örgütünden seçimler için feminist manifesto” başlığıyla yayınlanan haberden derlendi.

Previous post
4 başlıkta Merkez Bankası’nın kararı: ‘Dümen kilitlendi, kriz derinleşiyor’
Next post
“Çıkış Var”dan “Yeni Bir Umutsuzluk”a: Şener Özmen'le çağdaş Kürt sanatı üzerine