Ana SayfaDünyaSri Lanka’daki saldırılar: Yaşamını yitirenlerin sayısı 290’a yükseldi

Sri Lanka’daki saldırılar: Yaşamını yitirenlerin sayısı 290’a yükseldi

HABER MERKEZİ –  Sri Lanka’daki kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 290’a yükseldiği bildirildi.

Sri Lanka’da dünkü Paskalya törenleri sırasında kilise ve otellere yönelik düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı arttı.

Saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 290’a çıktığı, yaralı sayısının ise 500’ün üzerinde olduğu kaydedildi.

Saldırıların ardından yapılan operasyonlarda 24 kişinin yakalandığını duyuran güvenlik birimleri, saldırıları düzenleyenler konusunda henüz bir açıklamada bulunmadı.

290 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları araştırmak üzere Özel Soruşturma Komitesi kurulacağı duyuruldu.

Söz konusu komite üyelerinin önümüzdeki 24 saat içinde atanacağı, saldırılarla ilgili raporun da iki hafta içinde tamamlanacağını bildirildi.

Ne oldu?

Sri Lanka’da dün sabah saatlerinde Kochchikade’de St. Anthony’s, Katana’da St. Sebastian ve Batticaloa’da bir kilise ile başkent Kolombo’da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo’nun banliyösü Dehiwala’da hayvanat bahçesi yakınında, yine Kolombo’nun Dematogoda banliyösünde patlamalar meydana gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı, saldırılarda 27’si yabancı uyruklu 207 kişinin hayatını kaybettiğini, 450 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Saldırılarda Türkiye vatandaşı mühendisler Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş yaşamını yitirmişti.

Sri Lanka’da Hristiyanlara dönük nefret

Sri Lanka Ulusal Hristiyan Protestan Birliği’nin (NCEASL) verilerine göre, ülkede geçen yıl Hristiyanlara yönelik 86 ayırımcılık, tehdit ve şiddet vakası gerçekleşti. Birlik bu yıl ise bu tip 26 vakanın gerçekleştiğini açıkladı.

Sri Lanka’da 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre, 22 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 70’i Budist, yüzde 12,6’si Hindu, yüzde 9,7’si Müslüman, Yüzde 7,6’sı ise Hristiyanlardan oluşuyor.

Previous post
Usta yönetmen Werner Herzog’dan korsana övgü
Next post
Kanada’da açlık grevinde bir sürgün gazeteci: Yusuf İba – Halime Aktürk