Ana SayfaGüncelAf Örgütü’nden Urfa’daki işkenceye ilişkin acil eylem kampanyası

Af Örgütü’nden Urfa’daki işkenceye ilişkin acil eylem kampanyası

HABER MERKEZİ – Urfa Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan onlarca kişi Urfa TEM Şube’de tutuluyor. Uluslararası Af Örgütü, halen gözaltında tutulanların “bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması” talebiyle acil eylem kampanyası başlattı.

Urfa’nın Halfeti ilçesinde, fotoğraf karelerine de yansıyan gözaltında işkence günlerdir gündemde.

İlçeye bağlı Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmada bir özel harekat komiser yardımcısı yaşamını yitirmiş, iki polis de yaralanmıştı. PKK’li oldukları iddia edilen iki kişinin de yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

Bu çatışmanın ardından Halfeti ve Bozova ilçelerine ev baskınları düzenlenirken, bu baskınlarda 47 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 47 kişiden üç çocuk da dahil olmak üzere 22 kişi serbest bırakılırken, Bozova’nın Koçhisar mahallesinde dün dört kişi daha gözaltına alınmıştı.

Ancak 25 Mayıs itibariyle en az 25 kişi hala Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor.

Af Örgütü’nden acil eylem kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 25 kişi için acil eylem kampanyası başlattı.

İçişleri Bakanlığı’na hitap eden imza metninde, halen gözaltında tutulan kişilerin işkence ve kötü muameleden korunmasının güvence altına alınması, bu kişilerin bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması ve gözaltılar sırasındaki işkence ile kötü muamele iddialarının derhal soruşturulması talep edildi.

Gözaltındakilere ilişkin “Acil Eylem Kodu” ile imza kampanyası başlatan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, “Gözaltına alınan yetişkinlerin işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar mevcut” diyor.

Af Örgütü açıklamasında ayrıca, “halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalıdır” ifadelerine yer veriyor.

“En az dört kişinin cinsel organlarına elektrik verildi”

İşkenceye dair yaptığı görüşme ve izlenimlerini de aktaran Af Örgütü, açıklamasının devamında şunları kaydediyor:

“Gözaltına alınan bazı kişilerin avukatlarından edinilen bilgilere göre, gözaltındaki pek çok kişinin başlarında yaralanma izleri ve yüzlerinde, bacaklarında ve vücutlarında morarmalar ve kesikler bulunuyor.
“Avukatlar bazı kişilerin başlarında dikiş izleri gördüklerini; ancak söz konusu yaralanmaların ne zaman ve nasıl olduğunu belirleyemediklerini belirttiler. Gözaltına alınan bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüleri medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatlarına memurların kafalarına ayaklarıyla bastıklarını, defalarca kendilerini tekmelediklerini ve yumrukladıklarını belirtti.
“Ayrıca Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeyken, gözaltında tutulan kişilerin teker teker karanlık bir odaya alındığı ve sorgu süresince kendilerinde vurulduğu ifade edildi. Görüşülen avukatlardan alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifade sırasında gözleri bağlandı, en az dört kişininse cinsel organlarına elektrik şoku verildi ve cinsel organları yumruklandı.
“Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne ayrıca müvekkillerinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadığını, muayene sırasında polis memurlarının hazır bulunduğu bilgisini iletti. Bazı kişilerse avukatlarına fiziki bir muayeneden geçmediklerini, doktorların onlara polis memurları önünde yalnızca yaraları olup olmadığını sorduğunu söyledi.
“İşkence ve diğer türde zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da cezalandırma, uluslararası hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmıştır.”

Af Örgütü’nün “Onlarca kişi gözaltında işkence tehdidi altında” başlıklı açıklamasını okumak ve imza kampanyasına katılmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.


Urfa’da gözaltına alınanlar mahkemede işkenceyi anlattı

15 barodan açıklama: İşkence ortada ama suç duyuruları sonuçsuz kalıyor

Burası Urfa’da bir karakol bahçesi

Previous post
Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy verme işlemi sürüyor
Next post
Erkal'dan Erdoğan'a: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmişten çalandır