Ana SayfaDünyaBM: İdlib’de son üç haftada 18 sağlık merkezi ya zarar gördü ya da yıkıldı

BM: İdlib’de son üç haftada 18 sağlık merkezi ya zarar gördü ya da yıkıldı

HABER MERKEZİ – Birleşmiş Milletler’in son açıklamasına göre, İdlib’de 28 Nisan’dan beri en az 18 sağlık merkezi vuruldu.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib vilayetindeki sağlık merkezlerine yönelik saldırıların gittikçe arttığını duyurdu.

Dün yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzaybatısındaki İdlib’de son üç haftada en az 18 sağlık merkezinin ya zarar gördüğü ya da yıkıldığı kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, “28 Nisan’dan beri, Dünya Sağlık Örgütü ve sağlık çalışanları, en az 18 sağlık merkezinin bombalamalar, havan topu saldırıları ya da çatışmalar nedeniyle ya zarar gördüğünü ya da yıkıldığını tespit etti” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Lowcock, bu saldırılardan bazılarının ileri teknoloji silahlara erişimi olan kişiler tarafından düzenlendiğini ancak Güvenlik Konseyi’ne hangi güçlerin sorumlu olduğunu bilmediğini söyledi.

“En azından bu saldırılardan bazılarının modern bir hava gücü ve akıllı ya da yüksek hassasiyetli silahlar da dahil olmak üzere ileri teknoloji silahlara erişimi olan kişiler tarafından düzenlendiği açık.”

ABD’nin BM Büyükelçi Vekili Jonathan Cohen de sağlık merkezlerine yönelik saldırıların sorumlusu olarak Rusya ve Suriye’yi gösterdi.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia ise Suriye ve Rusya güçlerinin sivilleri ya da sivillerin olduğu yapıları hedef almadıklarını savundu.

BM’nin kullandığı kaynakların güvenilirliğini de sorgulayan Nebenzia, “Kesin bir şekilde uluslararası insan hakları ihlallerinde bulunduğumuz suçlamalarını reddediyoruz” diye konuştu.

Diğer yandan BM’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, “Eğer şiddet artmaya devam ederse ve saldırılar daha da ileri giderse, insani yıkım ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik riskle karşı karşıya olacağız” dedi.

İdlib’de ne oluyor?

İdlib, Suriye’de silahlı muhalif güçlerin elinde kalan son büyük vilayet.

Türkiye, İdlib’e Suriye rejiminin askeri operasyonun önüne geçmek amacıyla Rusya ile 2018’in Eylül ayında “İdlib mutabakatı” oluşturmuştu.

Ancak Rusya tarafından desteklenen Suriye ordusu, Heyet Tahrir Şam’ın (HTŞ) elindeki bu son bölgeyi almak için yakın zamanda taarruz başlattı.

Üç yıl öncesine kadar El Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi olarak bilinen HTŞ, 1 Eylül 2018 tarihinden bu yana Türkiye’nin “terör örgütü listesinde” bulunuyor.

Previous post
Avrupa Birliği, Şam yönetimine yönelik yaptırımlarını uzattı
Next post
Liselerde yeni eğitim sisteminin detayları