Ana SayfaGüncelErdoğan’dan YSK kararına ilişkin ilk açıklama ve TÜSİAD’a tepki

Erdoğan’dan YSK kararına ilişkin ilk açıklama ve TÜSİAD’a tepki

HABER MERKEZİ – YSK’nin İstanbul’da seçimlerin iptali kararına dair ilk kez konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir” şeklinde açıklama yapan TÜSİAD’a tepki gösterdi: “Herkes haddini bilecek. Müdahale maiyetinde açıklamalar yaparsanız sizin de nerede olduğunuzu, nereye oturduğunuzu gösteriyor. Buna göre bizim de size bakışımız değişecek.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik kararına ilişkin ilk kez açıklama yaptı.

“Seçim bitti ancak tartışmalar bitmedi” diyen Erdoğan, YSK’den seçimlerin iptal kararı çıkmasa da buna uyacaklarını savundu ve “YSK tam tersi bir karar verseydi biz yine buna uyacaktık. İstanbul seçimlerinin üzerindeki gölgenin kalkmasını sağlayacak bu kararı demokrasimiz için önemli görüyoruz” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca açıklamalarında şunları kaydetti:

“İstanbul’da tam kanunsuzluk olduğuna samimi olarak inanıyoruz. Tek tek kusurlar görmezden gelebiliriz ancak sandık kurulu görevlilerinin neredeyse 3’te 1’inin memur olmaması ya da yeniden sayımda ortaya çıkan değişim kabul edilemez.
“23 Haziran’a kadar olan sürede çok daha fazla çalışarak bu seçimleri kazanmaya çalışacağız.”

TÜSİAD’a tepki

Diğer yandan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK’nin dün akşam verdiği kararın ardından “seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir” şeklinde açıklama yapan iş dünyasına da tepki gösterdi.

“Bazı işadamı grupları dünkü bu karardan sonra garip garip açıklamalar yapıyorlar. Bundan sonra da bizler bu tavırlarınızla ülkemizin geleceğine yönelik bir normalleşmeyi konuştuğumuz süreçte böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar normalleşmeyi getirmez.
“Yanlış yapıyorsunuz, önce herkes haddini bilecek. Herkes işini yapacak. Ekonomiyle mi uğraşıyorsun, iş adamı mısın, işini yap. Müdahale maiyetinde açıklamalar yaparsanız sizin de nerede olduğunuzu, nereye oturduğunuzu gösteriyor. Buna göre bizim de size bakışımız değişecektir.”

TÜSİAD, Twitter üzerinden, “31 Mart yerel seçim sonuçları açıklanmadan evvel vurgulamış olduğumuz gibi, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir” açıklamasını yapmıştı.


İstanbul’da seçimler yenilenecek: Kim ne diyor, neler oluyor?

Previous post
Billur Cucur boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından öldürüldü
Next post
İş cinayetleri: Nisan’da en az 145 işçi hayatını kaybetti