Ana SayfaGüncelValilik itiraz etti, mahkeme ‘Dersim’ kararını durdurdu

Valilik itiraz etti, mahkeme ‘Dersim’ kararını durdurdu

HABER MERKEZİ – Dersim Belediyesi’nin hizmet binasında bulunan tabelalardaki ‘Tunceli’ ifadesinin yerine ‘Dersim’ yazılmasıyla ilgili Valiliğin mahkemeye yaptığı başvuru üzerine yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisinin kayyum döneminde ‘Tunceli’ olarak değiştirilen belediye tabelasının yeniden ‘Dersim’ yapılması yönünde karar aldıklarını açıklamıştı.

Tunceli Valiliği, Belediye Meclisi’nin kararını “hukuka ve yasal mevzuata aykırı” olduğu gerekçesiyle Erzincan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma başvurusunda bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi’nin talebini değerlendiren Erzincan İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Mahkemenin kararında şöyle denildi:

“Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı ‘Tunceli’ ibaresinin değiştirilerek yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun’un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliğiyle karar verildi.”

Bahçeli’den ‘Dersim’ tehdidi: Hiç kimse aldığı oya güvenmemeli

Maçoğlu’ndan Dersim açıklaması

Previous post
Öcalan'la görüşen avukatlardan duyuru, Güven'den açıklama
Next post
Roboski’de gözaltına alınan Veli Encu tutuklandı